Już dawno żadna inwestycja na terenie miasta nie budziła tylu emocji co planowany remont mostu na ul. Niemodlińskiej. Od miesięcy, po obu stronach Odry snuje się apokaliptyczne wizje korków w których niechybnie utkną opolanie, wszystko wskazuje jednak na to, że robi się to na wyrost. Zamiast utyskiwać (i żartować), sposób na alternatywną komunikację w mieście opracowali studenci politechniki, którzy odebrali dziś od wiceprezydenta Mirosława Pietruchy specjalne gratulacje!
Spotkanie z udziałem prezydenta oraz jego współpracowników – Janusza Sidora, Michała Kramarza i Krzysztofa Ciecióry odbyło się przy okazji uroczystego seminarium podsumowującego działalność koła naukowego Roads and Bridges działającego na Wydziale Budownictwa, którego członkowie, pod okiem opiekunów – dra inż. Wojciecha Kozłowskiego oraz dra inż. Przemysława Jakiela opracowali profesjonalny projekt udrożnienia przejazdu przez modernizowaną część miasta.
Koncepcja studentów – z budową składanego mostu, busspasem i ścieżkami rowerowymi – w dużej mierze pokryła się z pomysłami fachowców z ratusza. Stąd też władze miasta, deklarują wdrożenie jej elementów w życie.
Projekt, nad którym studenci pracowali w zespołach od lutego składa się z trzech części:
- ,,Reorganizacja ruchu w Opolu podczas remontu mostu Niemodlińskiego” (autorzy: Krystian Oleś, Adrian Maślanka, Tomasz Marzec, Bartosz Olejnik i Denis Buchta)
- ,,Koncepcja tymczasowej przeprawy przez Odrę” (Karolina Kudra, Norbert Raźniewski, Agnieszka Adamska, Szymon Pilarski, Iwona Młynarczyk i dr inż. Wojciech Kozłowski)
- ,,Opole – miasto przyjazne rowerzyście” (Paweł Korzus, Mateusz Kos, Paweł Korzec) – im bowiem więcej osób przesiądzie się z samochodów do alternatywnych środków transportu – komunikacji zbiorowej i na rowery – tym mniejsze będą korki.
Warto zaznaczyć, że cały, włożony w projekt wysiłek, był dodatkową pracą studentów, zrealizowaną, można rzec, hobbystycznie. Choć nie otrzymają za nią ani dyplomu inżyniera, ani zaliczenia, mogą być dumni z tego, jak duże wrażenie zrobiła na transportowcach z Urzędu Miasta!
Cieszę się, że nasza praca nie pójdzie na marne – powiedział Norbert Raźniewski.
W seminarium wzięli udział wykładowcy i władze Wydziału Budownictwa – dziekan prof. Stefania Grzeszczyk oraz prodziekani – dr inż. Wiesław Baran i dr inż. Józef Gigiel, dumni ze swoich podopiecznych.
Zarówno prezydent, jak i pani dziekan (również wyróżniona przez władze Opola dyplomem z podziękowaniami) zadeklarowali chęć dalszej współpracy, którą Mirosław Pietrucha nazwał ,,drugą nogą działalności miasta”.
Ponieważ szczycący się kategorią naukową ,,A” wydział ma do zaoferowania Opolu jeszcze wiele rozwiązań budowlanych – po spotkaniu ze studentami oraz wizycie w laboratoriach, władze wydziału i miasta udały się na roboczą naradę w sprawie warunków dalszej wymiany idei. Zdefinujemy zasady współpracy i… do roboty! – podsumował prezydent.