Najczęściej cytowany autor prac naukowych z Politechniki Opolskiej – prof. Wit Grzesik z Wydziału Mechanicznego, po raz kolejny daje międzynarodowej rzeszy czytelników sposobność do czerpania unikalnej wiedzy. Tym razem za sprawą książki pt. ,,Advanced Machining Processes of Metallic Materials”, o którą napisanie zwróciło się do profesora słynne, holenderskie wydawnictwo Elsevier.
Oficyna starannie dobiera swoich autorów. Sukces pierwszego wydania książki (2008 r.), z ponad setką cytowań odnotowanych w bazie Scopus, zdecydował o wznowieniu pozycji, która – po roku intensywnej i twórczej pracy – jak mówi prof. Grzesik, została całkowicie uaktualniona i wzbogacona o nowe treści. Jej mocną stroną – ocenia autor – jest oryginalność i uwzględnienie innowacyjnych technologii, w tym tzw. produkcji cyfrowej 4.0, technik przyrostowych, czy produkcji opartej na Internecie i środowisku wirtualnym, gdzie dane są zdalnie przesyłane do maszyny umiejscowionej nawet na drugim końcu świata.
Napisana w języku angielskim, zawierająca blisko 600 stron książka z zakresu zaawansowanych procesów obróbki materiałów metalowych adresowana jest zarówno do naukowców, jak i praktyków inżynierii mechanicznej, zajmujących się nowoczesną obróbką ubytkową w zakładach przemysłowych – od technologów, przez producentów i projektantów obrabiarek, po użytkowników. Jest dobrze znana przez studentów i doktorantów.
Wydanie książki traktuję jako międzynarodową nagrodę dla mojej ponad 40-letniej działalności naukowej – podsumowuje profesor. Czas, aby doceniła to uczelnia, którą tak promuje w świecie.
Zainteresowanych odsyłamy na stronę wydawnicta.
Prof. Prof. Wit Grzesik jest profesorem zwyczajnym Politechniki Opolskiej i długoletnim kierownikiem Katedry Technologii Maszyn i Automatyzacji Produkcji na Wydziale Mechanicznym tej uczelni. Jest członkiem dwóch najważniejszych w inżynierii wytwórczej organizacji naukowych – North American Manufacturing Research Institution (NAMRI/SME, USA) i International Academy of Production Engineering (CIRP), a także członkiem Komitetu Budowy Maszyn Polskiej Akademii Nauk na kadencję 2012-2016 i 2016-2020. Zajmuje się technologią wytwarzania, teorią i modelowaniem procesów obróbki ubytkowej, inżynierią powierzchni i jakości oraz systemami programowania obrabiarek CNC.
W dorobku naukowym ma ponad 200 artykułów w czasopismach naukowych i materiałach konferencyjnych, z tego 91 ujętych na liście filadelfijskiej (index h=24) oraz 2 patenty. Jest autorem dwóch monografii i pięciu książek. Był zapraszany do wielu komitetów naukowych konferencji międzynarodowych i krajowych.