Prof. Sebastian Skuza, wiceminister finansów, od ponad 20 lat związany z instytucjami publicznymi i instytucjami rynku finansowego był pierwszym gościem Przystanku Nauka, nowego cyklu uczelnianych spotkań na Politechnice Opolskiej.
– Zainaugurowaliśmy nowy cykl wykładów otwartych na Politechnice Opolskiej. To Przystanek Nauka, w ramach którego organizujemy spotkania z autorytetami, osobami mającymi wpływ na naszą rzeczywistość. Prof. Sebastian Skuza niewątpliwie jest taką osobą. Odpowiada za finanse naszego państwa, każda złotówka, która zostaje wydana, przechodzi przez jego biurko. Warto posłuchać, w jaki sposób osiągnął swoje cele, a także o tym, jak zarządza się finansami całego kraju – mówi prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej.
– To dla mnie zaszczyt, że otworzyłem nowy cykl Politechniki Opolskiej, którą oceniam bardzo wysoko jako jednostkę naukową, dydaktyczną oraz organizacyjną. Myślę, że potwierdzeniem moich słów są wyniki ostatniej ewaluacji. Chciałem dzisiaj przekazać młodym ludziom swoje wartości, którymi kieruję się w ciągu ponad dwudziestoletniego doświadczenia zawodowego. Wartość akademicka jest jedna podstawowa, mianowicie dążenie do prawdy, dążenie do wiedzy. Może nawet nie po to, by być najlepszym, ale żeby coś poznać, odnaleźć się w tym, czuć się potrzebnym i coś realizować – podkreśla prof. Sebastian Skuza, wiceminister finansów.
– Sektor finansów publicznych jest instytucją bardzo ciekawą, z wyzwaniami, nie jest to praca odtwórcza. To także możliwości rozwoju zarówno w obszarze zawodowym jak również w obszarze badawczym. Udało mi się te dwie rzeczy połączyć, oprócz swojej pracy zawodowej w ministerstwie, jestem aktywnym nauczycielem na stanowisku badawczo-dydaktycznym – dodaje prof. Sebastian Skuza.
– Przystanek Nauka to bardzo ciekawa propozycja. Takie spotkania pomagają nam zobaczyć jak wiedza teoretyczna, której uczymy się na studiach jest wykorzystywana w praktyce – mówi Natalia Lichowicz, studentka zarządzania. – To bardzo dobra inicjatywa, bo pozwala nam poszerzyć wiedzę z zakresu finansów publicznych – dodaje Daniel Machynia, student ekonomii. – Dzięki takim spotkaniom mamy okazję poznać zastosowanie wiedzy w praktyce, spytać eksperta o nurtujące kwestie, poznać jego doświadczenia. To bardzo dobra inicjatywa, myślę, że powinny się takie odbywać – podsumowuje Adam Jędros, student ekonomii.
– Na kolejne spotkania planujemy zapraszać autorytety z różnych dziedzin, środowisk. Spotkania są otwarte, zatem zachęcamy do udziału wszystkie chętne osoby – mówi prof. Marcin Lorenc.