Po raz kolejny studenci wzornictwa przemysłowego udowodnili, że są kreatywni i mają głowy pełne niesamowitych pomysłów
– na Wydziale Mechanicznym odbył się przegląd prac drugiego i trzeciego roku wykonanych podczas kończącego się semestru.
– To przegląd podsumowujący pracę semestralną, ale w niektórych przypadkach także pracę roczną. Studenci prezentowali efekt prac z kilka przedmiotów, m.in. rysunku, który ja prowadzę. Kolejny to projektowanie produktu, który prowadzi mgr Alicja Anigacz, gdzie studenci prezentowali temat związany z zabawką. Realizowali go od podstaw, od pomysłu, poprzez prototyp do końcowej formy. Następnie zaprezentowano prace, które powstały z projektowania graficznego, pod kierunkiem mgr Pauliny Burzyńskiej i tutaj studentki zaprezentowały dwa opracowania: folder wybranego artysty związanego z wzornictwem przemysłowym, a drugi projekt był to projekt własnego logotypu – relacjonuje dr Małgorzata Futkowska z Katedry Mechaniki i Podstaw Konstrukcji Maszyn Wydziału Mechanicznego Politechniki Opolskiej.
– Skupiłam się na zabawce dla dzieci rocznych. Wykonałam ją z drewna iglastego. Zabawka polega na łączeniu sześcianów za pomocą rzepów, uczy dzieci łączenia kolorów, łączenia kształtów. Te sześciany układa się w takim małym pudełku. Zrobiłam też katalog na temat projektanta wzornictwa, pana Karima Rashida. Cały projekt polegał na stworzeniu broszury, która miała właśnie przedstawiać projekt oraz cały charakter postaci projektanta – mówi Agata Hajduk, studentka wzornictwa przemysłowego.
– W ramach projektowania produktu wykonałam zabawkę modelową przeznaczoną dla dzieci wczesnoszkolnych. Działa ona w ten sposób, że są klocki, w nich są wywiercone otwory i za pomocą specjalnych prętów można wszystko łączyć w całość. Wszystko jest przechowywane w skrzyni, która zarazem jest podstawką i właśnie dzięki temu całość się trzyma, jest stabilna, nie może się przesuwać. Idea zabawki polegała głównie na tym, żeby można było tworzyć, budować, realizować swoje pomysły, bawiąc się zarazem – opisuje Luiza Staś, studentka wzornictwa przemysłowego.
– Stworzyłam katalog projektantki tkaniny Alicji Wyszogrodzkiej, katalog był z takimi małymi wstawkami, które były nie lada wyzwaniem w wykonaniu, ponieważ wszystko trzeba było spiąć, powycinać, a nie było to w takim typowym formacie. Było to bardzo ciekawe doświadczenie, ponieważ trzeba było się zmierzyć z problemami w drukarniach, z wydrukiem tego no i całość prezentuje się w bardzo fajny sposób, widać wszystkie tkaniny, wzory i myślę, że jest dosyć estetyczne. Prezentujemy też nasze prace wykonane różnymi metodami, głównie szkice rąk czy toreb tekstylnych. Był także temat transformacji, gdzie z jednego przedmiotu musieliśmy przechodzić w drugi, ja zrobiłam świecznik, który przechodzi w raka – dodaje Luiza Staś.