W drzwiach najnowocześniejszego akademika w mieście przecięto dziś (a właściwie odwiązano) wstęgę i uroczyście ogłoszono otwarcie po kapitalnym (w obu znaczeniach tego słowa) remoncie. Pierwsi mieszkańcy już podłączyli swoje komputery do sieci, na następnych dom studenta zaczeka do nowego roku, a najpewniej – do nowego semestru.
To nowa jakość – oceniła pani kanclerz Barbara Hetmańska – odeszliśmy od wspólnych łazienek i kuchni na rzecz modułów z własnym zapleczem, aby każdy student mógł poczuć się tu po trosze jak w domu. Studenci będą jednak musieli sami sprzątać.
To do przeżycia! – śmieje się Dominika Świerczyńska, przewodnicząca samorządu studentów – Tak świetne warunki na pewno to wyngrodzą! Rożnica po remoncie jest olbrzymia i studenci będą z pewnością bardzo zadowoleni. To wielki krok na przód.
Jak podała pani Teresa Wilhelmi, dyrektor Centrum Inwestycji i Remontów Politechniki Opolskiej, koszt modernizacji akademika wyniósł nieco ponad 7 milionów zł, a jej wykonawcą była opolska firma Energopol, która wywiązała się z umowy przed czasem. Co ważne – dodaje pani dyrektor – w akademiku są pokoje oraz winda dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Na zdjęciu: kanclerz Barbara Hetmańska, prorektorzy: prof. Janusz Pospolita i Krzysztof Malik, dyrektor Teresa Wilhelmi, prezes Energopolu Krzysztof Skrzypek, prorektor dr hab. inż. Krystyna Macek-Kamińska, prof. PO oraz rektor prof. Marek Tukiendorf.
Przypomnijmy: Inwestycja obejmowała roboty rozbiórkowe w tym demontaż ścianek działowych, części pionów wentylacyjnych, podłóg, posadzek i balustrad, a także demontaż stolarki drzwiowej i częściowo okiennej.
W zakres prac weszły kompleksowe roboty wykończeniowe z odtworzeniem ścianek działowych w nowych projektowanych miejscach, wykonanie nowych posadzek, tynków, malowanie ścian etc.
W trakcie realizacji zadania została również wykonana wymiana instalacji odgromowej, instalacji elektrycznej. Budynek wyposażony został w nową instalację wodno-kanalizacyjną, hydrantową oraz instalację teletechniczną i dozorową a także nowy sprzęt AGD i meble.
Po przebudowie Domu Studenta Zygzak uzyskamy 112 pokoi dwuosobowych, 10 pokoi małżeńskich, 2 pokoje dla niepełnosprawnych oraz 4 pokoje jednoosobowe na każdej kondygnacji wraz z kuchnią i łazienką. Dodatkowo na każdej kondygnacji będzie znajdowała się ogólnodostępna pralnia i pomieszczenie gospodarcze.
Projekt jest współfinasowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.