W roku jubileuszu 50- lecia Politechniki Opolskiej godna odnotowania jest jeszcze jedna rocznica: 35- lecie przyznania uczelni pierwszych praw doktorskich. Politechnika skwapliwie z nich korzysta, rozwijąc nie tylko własną kadrę, ale też umożliwiając awans młodym naukowcom z ośrodków partnerskich (w tym także zagranicznych) oraz rozwój zawodowy pracowników przemysłu, których w tym roku było szczególnie wielu.
Zwieńczeniem przeprowadzanych tu przewodów doktorskich są uroczyste promocje, odbywające się zawsze w maju, w ramach dorocznego Święta Politechniki Opolskiej. W tym roku miało ono wymiar szczególny z trzech, równie ważnych powodów: obchodów jubileuszu, przyznania honorowej profesury panu Manfredowi Wanzke, który od dziś współtworzy naszą społeczność i naszą historię oraz przyznania tytułu Zasłużonego Obywatela Miasta Opola rektorowi prof. Markowi Tukiendorfowi, co Przewodniczący Rady Miasta Marcin Ociepa nazwał osobnym świętem.
Manfred Wanzke jest prezesem i założycielem firmy WANZKE Umformtechnologie GmbH w Nidernbergu, która jest aktualnym liderem na rynku wysokiej jakości pras o specjalnym przeznaczeniu. Od grudnia 2015 r. Politechnikę Opolską łączy z tym rozwojowym, zatrudniającym 120 osób przedsiębiorstwem umowa o współpracy dotycząca wspólnych inicjatyw naukowo-badawczych, a także praktyk, staży i pracy dla naszych absolwentów… Czytaj dalej
Prof. dr hab. inż. Marek Tukiendorf w ciągu swej dotychczasowej kariery zawodowej oraz zrealizowanych inicjatyw stymulował i wpływał na pozytywny rozwój Opola w szczególności budując jego wizerunek jako silnego ośrodka akademickiego oraz gospodarczego. Czytaj dalej…
Jak niemal każde, ważne wydarzenie na politechnice, i to miało charakter międzynarodowy. Wśród gości uroczystości, obok rektora Politechniki Białostockiej prof. Lecha Dzienisa, oraz zarządu Opola (wymienionego już przewodniczącego, oraz prezydenta Arkadiusza Wiśniewskiego i wiceprezydenta Macieja Wujca) znaleźli się przedstawiciele Uniwersytetu Mendla w Brnie – rektor prof. Ladislav Havel i prorektor prof. Petr Doležal, zaproszenie na promocje przyjęła także pani Sabine Haake, opolska konsul Niemiec, której towarzyszył Leonard Malcharczyk, tłumaczący symultanicznie całą uroczystość.
Z zagranicy wywodzą się również bohaterowie uroczystości – Thomas Shäfer z Hochschule Mannheim, który 14 września obronił się na Wydziale Mechanicznym naszej politechniki oraz bohater najważnieszy – pan Manfred Wanzke, Bawarczyk urodzony na Opolszczyźnie, przedsiębiorca, innowator i przyjaciel uczelni, który odebrał drugi w historii tytuł Honorowego Profesora Politechniki Opolskiej (po Martinie Stohrerze rektorze Hochschule für Technik Stuttgart, który odebrał tytuł w 2006 r.)
Jestem bardzo wdzięczny – powiedział uhonorowany – i zapewniam, że jako prawdziwy Ślązak dołożę wszelkich starań, aby to, co rozpoczęliśmy (a więc wspołpracę z uczelnią w zakresie kształcenia i praktyk przemysłowych w dziedzinie obróbki plastycznej) zakończyło się sukcesem. Moje motto brzmi: nie ma rzeczy niewykonalnych!
To wyróżnienie dla całej społeczności – z kolei swój, nadany przez miasto tytuł skomentował skromnie prof. Tukiendorf. Jak wiadomo, zasłużony obywatel ma prawo do darmowej komunikacji miejskiej. Słynący ze sportowych zamiłowań rektor, raczej rzadko korzysta z autobusu, ale – na powstającym przy II kampusie rondzie (to jeden z widocznych przejawow wpływu uczelni na rozwój tej części miasta) będzie też ścieżka rowerowa oraz pas dla pieszych i biegaczy, więc – jeśli nie z biletu – nowy Zasłużony Obywatel na pewno skorzysta z infrastruktury.
Najważniejsi, czyli wypromowani doktorzy i doktor habilitowany, a więc ci, na których – wg słów rektora – spoczywa odpowiedzialność za los dalszych pokoleń zostali przedstawieni przez dziekanów swoich wydziałów, złożyli uroczyste ślubowanie i otrzymali tuby zawierające pamiątkowe dyplomy doktorskie.
W tym roku byli to:
Doktor habilitowany
Wydział Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki
- dr hab. inż. Maciej Zdanowski
Doktorzy
Wydział Budownictwa i Architektury
- dr inż. Mariusz Kupina
Wydział Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki
- dr inż. Dariusz Baron
- dr inż. Jerzy Buchacz
- dr inż. Marek Lepich
- dr inż. Tomasz Malec
- dr inż. Tomasz Pyka
- dr inż. Piotr Szpindler
- dr inż. Ireneusz Urbaniec
Wydział Mechaniczny
- dr inż. Wojciech Macek
- dr inż. Thomas Schäfer
- dr inż. Ewa Skotnicka
- dr inż. Marcel Szymaniec
- dr inż. Grzegorz Wałowski
Relacja filmowa wkrótce …
1981 r. – prawa doktorskie na uczelni
Już w trzecim roku po uzyskaniu uprawnień do nadawania stopnia doktora (na Wydziale Budownictwa) w 1983 r., nastąpiła pierwsza obrona pracy doktorskiej. Jej autorem był Bogdan Pala, a uroczysta obrona miała miejsce 4 maja. Data ta już na zawsze zwiąże się z historią uczelni…
dziś
Obecnie doktorat można uzyskać w sześciu dyscyplinach. Są to: automatyka i robotyka, budownictwo, budowa i eksploatacja maszyn, elektrotechnika, inzynieria produkcji oraz mechanika.
Z takimi uprawnieniami uczelnia ma pełną autonomię akademicką. Politechnika sprzyja młodym naukowcom: korzystny system stypendiów, dogodne warunki prowadzenia badań i życzliwość mistrzów wobec swoich uczniów decydują o tym, że od lat politechnika góruje nad innymi w rankingu na najbardziej prodoktorancką uczelnię roku PRODOK.
Od 2007 r. najmłodsi naukowcy na uczelni organizują – unikalne w skali kraju – Środowiskowe Warsztaty Doktorantów.
Pięćdziesięciolecie uczelni zbiega się z dzisięcioleciem samorządu doktorantów na politechnice. W historii samorządu trzykrotnie wybierany był na przewodniczącego zdolny Rafał Gasz, który żartuje ,,chyba brano pod uwagę także czynnik wzrostu”.
Na pamiątkę tej pierwszej obrony doktorskiej ustanowiono Święto Politechniki Opolskiej. Każdego roku (poczynając od 2003), w maju organizowany jest wielki piknik rodzinny, pożegnanie pracowników kończących aktywność zawodową oraz – oczywiście – uroczyste promocje doktorskie, jedno z najpiękniejszych wydarzeń akademickich.







