Komisja Europejska zapoznała się z prezentacją zaplanowanych do realizacji projektów LIFE. Jednym z nich jest projekt dotyczący spójnego systemu zarządzania jakością powietrza w regionie, którego partnerem jest Politechnika Opolska.
– Spotkanie odbyło się w czwartek 19 listopada 2020, w formie online. Uczestniczyło w nim ok. 200 osób reprezentujących wszystkie kraje Unii Europejskiej. Celem spotkania było zaprezentowanie projektów, które otrzymały pozytywną opinię o dofinansowaniu i zostały przyjęte do realizacji. Wśród omawianych dokumentów unijnego programu LIFE był również wart ponad 13 mln zł projekt pn. „Wdrożenie systemu zarządzania jakością powietrza w samorządach województwa opolskiego”, którego partnerem jest Politechnika Opolska, a głównym beneficjentem Samorząd Województwa Opolskiego – informuje dr inż. Grzegorz Borsuk z Wydziału Mechanicznego, który koordynuje projekt ze strony politechniki.

Do projektu przystąpiły także 42 gminy województwa opolskiego. Każda z nich wytypuje osobę, która zostanie skierowana na studia podyplomowe na Politechnice Opolskiej.
– Studia podyplomowe planowane są do realizacji w roku akademickim 2021/2022. W programie studiów będą przedmioty związane m.in. z ochroną powietrza, niskoemisyjnymi technikami spalania oraz zagadnieniami audytu energetycznego. Drugim blokiem przedmiotów będą zagadnienia związane z przygotowywaniem i obsługą projektów oraz z psychologią potrzeb. Studia będą realizowane przez Wydział Mechaniczny przy współpracy z Wydziałem Ekonomii i Zarządzania – wylicza dr inż. Grzegorz Borsuk.
– Głównym celem realizowanego projektu jest przygotowanie i wdrożenie do praktyki samorządów województwa opolskiego na wszystkich jego poziomach (gmina, powiat, województwo) jednolitego systemu informacyjnego wspierającego realizację programu ochrony powietrza (POP) a także poprawienie świadomości społecznej w zakresie problematyki jakości powietrza – podkreśla