W ramach pracy dyplomowej inż. Wiktoria Maciejewska zaprojektowała saunarium z wykorzystaniem metod architektury interaktywnej – duża ilość odwiedzających obiekt sprawia, że zatapia się on we mgle.
– Inspiracją w trakcie prac nad projektem była kultura fińska, gdzie od wieków korzystanie z sauny jest bardzo ważne. Główną bazą była historia powstawania saun fińskich oraz ich różnych form – tłumaczy inż. Wiktoria Maciejewska, która w ramach pracy dyplomowej zaprojektowała interaktywne saunarium w Cieplicach Śląskich – Zdroju.
Promotorem pracy była dr inż. arch. Anna Grajper – Dobiesz, która specjalizuje się w interaktywnej architekturze. – To dziedzina, która dopiero zaczyna się rozwijać. Zainteresowała mnie, postanowiłam tę metodę wykorzystać w projekcie – relacjonuje inż. Wiktoria Maciejewska.

Sauny fińskie zawsze lokalizowane są nad wodą, w otoczeniu zieleni i ta koncepcja w projekcie została zachowana: autorka zachowała naturalną zieleń i zaprojektowała dwa sztuczne zbiorniki wodne odpowiadające fińskim jeziorom służącym do schłodzenia się po wizycie w saunie.
Obiekt jest jednokondygnacyjny, więc łatwo wkomponowuje się w otoczenie. Z kolei obła forma saunarium nawiązuje do górzystego terenu ale także do dawnych, fińskich saun w formie podgrzewanych dołów, które zakrywane były gałęziami.



Innowacyjność polega na montażu dysz w elewacji budynku, które wytwarzają parę. Dzięki temu budynek znika we mgle, a jego forma jest niejednoznaczna. – Sztuka interaktywna polega na tym, że użytkownik sauny jest aktywnym uczestnikiem obiektu. Im więcej uczestników, tym mgła będzie intensywniejsza. To także sposób na zwiększenie prywatności korzystających z sauny, odizolowanie ich od pobliskiego Parku Norweskiego – tłumaczy inż. Wiktoria Maciejewska, która obroniła dyplom na ocenę bardzo dobrą. Kontynuuje naukę na studiach drugiego stopnia.