Dr hab. Grzegorz Królczyk z Wydziału Mechanicznego został nagrodzony Honorowym Medalem im. Tadeusza Sendzimira za wybitne osiągnięcia. To niezwykle prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest co roku przez Radę Stowarzyszenia Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów, która nagradza w ten sposób najwybitniejszych twórców techniki i organizatorów ruchu innowacji w Polsce.
Decyzja o uhonorowaniu naszego profesora zapadła 3 października 2019, a uroczystość wręczenia medalu odbędzie się podczas XIII Międzynarodowej Warszawskiej Wystawy IWIS, 16 października, w gmachu Politechniki Warszawskiej.
Grzegorz Królczyk jest zatrudniony na stanowisku profesora na Politechnice Opolskiej. Urodził się 6 grudnia 1978 r. w Krapkowicach. W 2003 r. ukończył Uniwersytet Opolski uzyskując tytuł magistra. W 2011 r. uzyskał stopień doktora nauk technicznych nadany przez Radę Wydziału Mechanicznego Politechniki Opolskiej, a w 2015 r. stopień doktora habilitowanego nadany uchwałą Rady Wydziału Budowy Maszyn i Zarządzania Politechniki Poznańskiej.
Praktyczne doświadczenie inżynierskie zdobywał pracując w wielu firmach produkcyjnych, w tym w przedsiębiorstwie będącym częścią europejskiego holdingu, gdzie był odpowiedzialny za obróbkę skrawaniem materiałów konstrukcyjnych oraz wtrysk tworzyw sztucznych.
Następnie pracował na stanowisku Dyrektora ds. Produkcji w przedsiębiorstwie będącym spółką akcyjną zajmującej się wytwarzaniem urządzeń ciśnieniowych. W swojej dotychczasowej praktyce przemysłowej odpowiedzialny był za kontakty z innymi firmami w sprawach technicznych takich, jak wyceny czy wdrożenia nowych produktów.
Zajmował dotychczas stanowiska: Kierownik działu konstrukcji i technologii, Inżynier produktu, Kierownik produkcji, Dyrektor ds. produkcji czy Inżynier powierzchni. Takie doświadczenie zawodowe pozwoliło na wdrożenie do produkcji szeregu produktów, tj.: pomp perystaltycznych, opryskiwaczy do rozpylania środków ochrony roślin oraz wielu urządzeń ciśnieniowych, pracujących między innymi w zakładach chemicznych. Jako Kierownik produkcji odpowiedzialny był za wdrożenie do produkcji oraz uruchomienie linii montażowej innowacyjnego opryskiwacza do herbicydów wykorzystującego metodę ULV. Zarządzał zespołami o różnej wielkości, od kilku do ponad stu osób.
Pracując w przemyśle wielokrotnie pozyskał fundusze na innowacyjne rozwiązanie, m.in. pompę membranową, gdzie kierował zespołem, który zaprojektował pompę o 20% wydajniejszą oraz 5 dB cichszą od dostępnych wtedy na rynku. Autor i kierownik projektu badawczego, którego efektem było utworzenie na Politechnice Opolskiej jednego z najnowocześniejszych w Polsce laboratoriów metrologii powierzchni. W ramach badań realizowanych w Laboratorium zainicjował utworzenie międzynarodowej sieci naukowej, w której skład wchodzi kilkudziesięciu naukowców z 17 krajów.
Efekty wspólnych badań opublikowane zostały w najlepszych światowych czasopismach. Autor i współautor 180 publikacji naukowych (100 prac JCR), 30 opracowań i zastosowań przemysłowych oraz 110 ekspertyz dla instytucji publicznych.
Profesor Grzegorz Królczyk jest osobą o uznanym i rozpoznawalnym na świecie dorobku naukowym o czym świadczy, m.in. Index Hirscha równy obecnie 31 oraz udział w komitetach naukowych wielu czasopism, w tym edytor czasopisma Measurement wydawnictwa Elsevier.
Głównymi kierunkami działalności naukowej Profesora Królczyka jest analiza i doskonalenie procesów produkcyjnych, metrologia powierzchni i inżynieria powierzchni. Badania koncentrują się na zrównoważonej produkcji jako narzędziu praktycznej realizacji koncepcji społecznej odpowiedzialności w obszarze obróbki skrawaniem oraz metrologii powierzchni będącej źródłem informacji o cechach stereometrycznych powierzchni obrobionych. Prace badawcze dotyczą konceptu metrologii bogatej w informacje odwołującej się do wiedzy, której celem jest wykorzystanie informacji przemysłowych w sposób komplementarny do poprawy pomiarów w zakresie kontroli jakości produkowanych części lub monitorowania procesu produkcyjnego.
Prywatnie mąż Jolanty (również naukowca związanego z Politechniką Opolską) i ojciec Ewy, Ani i Piotra.