O możliwość pracy na opolskiej uczelni technicznej, zagraniczny naukowiec aplikował w programie im. Stanisława Ulama Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Na Politechnice Opolskiej profesor m.in. opracuje platformę Digital Twin do produkcji, przeprowadzi badania związane z zastosowaniem Deep Learning do klasyfikacji obrazu obrabianego przedmiotu podczas procesu gratowania oraz poprowadzi zajęcia z zakresu inteligentnej produkcji.
– Politechnika Opolska jest jedną z najlepszych uczelni w obszarze nauk inżynieryjno-technicznych. Uczelnia bardzo chętnie przyjmuje międzynarodowych studentów i naukowców oraz prężnie rozwija międzynarodową współpracę badawczą zapewniając bardzo dobry warsztat naukowy. Drugim powodem jest to, że Politechnika Opolska ma wielu renomowanych profesorów i ekspertów w dziedzinie inżynierii mechanicznej, których zainteresowania naukowe są blisko kierunku moich badań. Czuję się bardzo zaszczycony i wdzięczny za możliwość prowadzenia moich badań naukowych na Politechnice Opolskiej – podkreśla prof. Wahyu Caesarendra, który pochodzi z Brunei Darussalam – państwa położonego w Azji Południowo-Wschodniej, na północnym wybrzeżu wyspy Borneo. Prof. Wahyu Caesarendra jest członkiem wielu towarzystw i organizacji naukowych, laureatem międzynarodowych stypendiów, autorem wielu patentów, w 2020 roku został nominowany do nagrody Research Excellence Award za osiągnięcia w obszarze wczesnej kariery naukowej.
Na Politechnice Opolskiej będzie zajmował się zastosowaniem sztucznej inteligencji w procesach produkcyjnych w czasie rzeczywistym. – Obecnie monitorowanie jakości powierzchni odbywa się za pomocą konwencjonalnych, czyli ręcznych pomiarów. W produkcji wielkoseryjnej pomiar ręczny może prowadzić do niespójności między operatorami i skutkować różnicami w pomiarach jakości produktu. W niektórych przypadkach, w celu dokonania pomiaru, element (odcinek roboczy) musi zostać odłączony (zdemontowany) z oprzyrządowania. Gdy jakość powierzchni elementu nie spełnia kryteriów wymaganych w dalszym procesie produkcyjnym, np. w procesie montażu, należy go ponownie zamontować do uchwytu i wykonać powtarzalny proces, aż do osiągnięcia określonego wymiaru. Do tej pory w pełni nie przedstawiono oraz nie zaadaptowano sztucznej inteligencji do monitorowania jakości wyrobu (komponentu) oraz parametrów procesu wytwarzania w czasie rzeczywistym. Propozycja ma na celu zbadanie zastosowania sztucznej inteligencji w procesach produkcyjnych w czasie rzeczywistym – tłumaczy prof. Wahyu Caesarendra. Profesor opracuje także platformę Digital Twin do produkcji, przeprowadzi badania związane z zastosowaniem Deep Learning do klasyfikacji obrazu obrabianego przedmiotu podczas procesu gratowania oraz poprowadzi zajęcia z zakresu inteligentnej produkcji.

Prof. Wahyu Caesarendra przyjechał do Opola z żoną i trójką dzieci. – Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem i zaskoczeni ciepłym przyjęciem ze strony Politechniki Opolskiej. Opole to spokojne miasto z wieloma serdecznymi ludźmi. Politechnika Opolska jest również jedną z dobrze znanych uczelni w Europie – podkreśla prof. Wahyu Caesarendra.
– W obszarze metrologii jesteśmy jedną z bardziej rozpoznawalnych uczelni w Europie a nawet na świecie, Prof. Wahyu Caesarendra niewątpliwie wzmocni nasz zespół w budowie rozwiązań działających bezpośrednio na linii produkcyjnej a dedykowanych partnerom z przemysłu – komentuje prof. Grzegorz Królczyk, prorektor ds. nauki i rozwoju Politechniki Opolskiej.
O możliwość pracy na opolskiej uczelni technicznej, zagraniczni naukowcy aplikują w programie im. Stanisława Ulama Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. – Celem programu jest zwiększenie umiędzynarodowienia polskich uczelni i instytucji naukowych. Program pozwala na przyjazdy do Polski zarówno uznanych, jak i obiecujących naukowców, posiadających co najmniej stopień naukowy doktora, którzy wzmocnią potencjał naukowy polskich jednostek i włączą się w prowadzone w nich aktywności naukowe, przede wszystkim projekty badawcze i dydaktykę. Uczelnie oraz instytuty naukowe mogą zaprosić do Polski specjalistów z priorytetowych dla nich dziedzin, którzy w znaczący sposób rozwiną prowadzone przez daną instytucję badania naukowe, wzmocnią dydaktykę, czy też wesprą instytucję w przygotowywaniu aplikacji o prestiżowe granty. Pobyt zagranicznego naukowca na polskiej uczelni trwa od 6 do 24 miesięcy. W ramach programu naukowiec co miesiąc otrzymuje stypendium, uczelnia nie ponosi wydatków związanych z jego zatrudnieniem – tłumaczy dr Barbara Szymocha z Biura Naukowej Współpracy Międzynarodowej Politechniki Opolskiej.
