Z satysfkacją informujemy, że prof. Marian Łukaniszyn został po raz kolejny wybrany na członka Komitetu Elektrotechniki Polskiej Akademii Nauk w kadencji 2016-2020.
Komitet Elektrotechniki jest jednym z najstarszych komitetów naukowych Polskiej Akademii Nauk. Jego członkami zostają pracownicy naukowi reprezentujący szkoły wyższe, placówki Polskiej Akademii Nauk i instytuty zaplecza naukowo-badawczego resortów, a także przedstawiciele instytucji i organizacji gospodarczych i społecznych.
Podstawowym zadaniem komitetów naukowych jest oddziaływanie na rozwój w skali kraju danej dyscypliny naukowej, integrowanie ośrodków i środowisk naukowych oraz wszechstronna działalność na rzecz rozwoju nauki oraz ustanawiania najwyższych standardów jakości badań i norm etycznych, służąca społeczeństwu i wzbogacaniu kultury narodowej.
3 lutego 2016 roku odbyło się pierwsze posiedzenie Komitetu, na którym profesorom zostały wręczone nominacje. Wybrano również przewodniczącego, którym został prof. Andrzej Demenko z Politechniki Poznańskiej.
Prof. Marian Łukaniszyn został członkiem Prezydium Komitetu Elektrotechniki i przewodniczącym Sekcji Maszyn Elektrycznych i Transformatorów.
Profesor specjalizuje się w modelowaniu i optymalizacji konstrukcji maszyn elektrycznych z magnesami trwałymi oraz maszyn reluktancyjnych. W 2003 r. uzyskał tytuł profesora. W latach 1993-1999 był stypendystą Fundacji Alexandra von Humboldta na Uniwersytecie Erlangen-Nűrnberg. Jest autorem ponad 200 publikacji, 3 monografii oraz kilku podręczników i skryptów. Wypromował 6 doktorów, był recenzentem około 50 rozpraw doktorskich, habilitacyjnych i wniosków o tytuł naukowy oraz wielu podręczników, monografii i skryptów. Od 2008 roku pełni funkcję dziekana Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki na Politechnice Opolskiej.
Serdecznie gratulujemy Profesorowi!
Przypomnijmy, że w komitetach Polskiej Akademii Nauk zasiada w tej kadencji już pięciu naszych ekspertów. Są to, obok prof. Łakaniszyna, profesorowie: Ryszard Knosala, Stanisław Witczak, Tadeusz Łagoda, oraz Wit Grzesik.