Prof. Jacek Semaniak, specjalista w zakresie fizyki atomowej i molekularnej, orędownik polskiej nauki na arenie międzynarodowej, otrzymał tytuł honorowego profesora Politechniki Opolskiej.
– Jesteśmy dumni, że do grona akademickiej społeczności Politechniki Opolskiej dołącza tak wybitna osoba: profesor nauk fizycznych, specjalista w zakresie fizyki atomowej i molekularnej, autor wielu publikacji naukowych, orędownik polskiej nauki na arenie międzynarodowej i laureat odznaczenia Złotego Krzyża Zasługi, przyjaciel Politechniki Opolskiej i mentora wielu młodych naukowców oraz bliski mojemu sercu przyjaciel i wspaniały człowiek – mówił podczas laudacji na cześć honorowego profesora prof. Grzegorz Królczyk, prorektor ds. nauki i rozwoju Politechniki Opolskiej. Wręczenie tytułu odbyło się podczas inauguracji roku akademickiego 2023/2024 na naszej uczelni.



Prof. Jacek Semaniak urodził się 30 marca 1964 roku w Strzelcach Opolskich. W 1988 roku ukończył studia z fizyki na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Kielcach. Po ukończeniu studiów rozpoczął pracę w Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach jako kierownik zakładu fizyki molekularnej, a następnie fizyki medycznej i biofizyki. Doktoryzował się w 1995 roku w Instytucie Problemów Jądrowych im. Andrzeja Sołtana w Świerku na podstawie pracy zatytułowanej „Jonizacja powłoki L jonami węgla i azotu w zderzeniach asymetrycznych”. W latach 1995 -1998 odbywał staże naukowe i zdobywał cenne doświadczenie w Politechnice Sztokholmskiej i w Uniwersytecie Sztokholmskim, aby na najwyższym poziomie rozwijać swój warsztat naukowy.
Stopień doktora habilitowanego uzyskał w 2002 na Uniwersytecie Warszawskim w oparciu o rozprawę „Dissociative Recombination in Ion Storage Rings”. Działalność naukowa Profesora związana jest z badaniem zderzeń elektronów swobodnych z jonami molekularnymi w warunkach niskotemperaturowej plazmy oraz badaniem mechanizmów jonizacji i emisji charakterystycznego promieniowania rentgenowskiego w zderzeniach jonów z atomami. Jest autorem kilkudziesięciu wybitnych publikacji naukowych z zakresu fizyki atomowej i molekularnej, w tym artykułów publikowanych m.in. w „Nature”, „Physical Review Letters”, „Physical Review”, „The Astrophysical Journal”. Od 2005 do 2008 roku był prorektorem ds. dydaktycznych i studenckich, a w latach 2008–2012 prorektorem ds. ogólnych kieleckiej uczelni. Tytuł naukowy profesora nauk fizycznych otrzymał 3 lipca 2012 roku. W tym samym roku jako wieloletni pracownik naukowo-dydaktyczny został wybrany rektorem Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, gdzie wykazał się wspaniałym zmysłem organizacyjnym i z powodzeniem wprowadzał proces modernizacji i dostosowania Uczelni do standardów uniwersyteckich XXI wieku. Jego zasługi jako Rektora spotkały się z aprobatą społeczności akademickiej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego i w 2016 roku uzyskał reelekcję na drugą kadencję. Przez wiele lat z powodzeniem łączył wiele funkcji zawodowych, działając na rzecz rozwoju nauki między innymi jako członek Komitetu Polityki Naukowej. Jest jednocześnie propagatorem szeroko rozumianej współpracy międzyuczelnianej.
W 2008 roku za czyny wykraczające poza zakres swoich zwykłych obowiązków, a przynoszące znaczną korzyść Państwu i obywatelom został wyróżniony Złotym Krzyżem Zasługi.
Jako wybitny specjalista został w listopadzie 2020 roku powołany na stanowisko prezesa Głównego Urzędu Miar, które pełni do dzisiaj. Również w tej roli prof. Semaniak dał się poznać jako wybitny propagator nauki oraz człowiek w pełni oddany każdej stawianej na jego drodze roli, wspierając rozwój polskiej gospodarki zarówno na poziomie regionalnym jaki i krajowym.



– Jako kolega i współpracownik prof. Semaniak to osoba o wysokiej kulturze osobistej, oddany naukowiec i lojalny przyjaciel, ale ponad wszystko człowiek obdarzony niezwykłym intelektem. Jestem przekonany, że wyrażając moją opinię, czując w tym momencie dumę i wzruszenie, wyrażam opinię całego środowiska akademickiego Politechniki Opolskiej – podkreślił prof. Grzegorz Królczyk.
– To dla mnie wielki zaszczyt i honor. Wiem, że to określenie, które bardzo często się używa przy tego typu okazjach, ale podchodzę do tego bardzo poważnie. W szczególności, że ten zaszczyt i honor spotka mnie ze strony środowiska Politechniki Opolskiej, która w ostatnich latach bardzo intensywnie się rozwija, wykorzystuje swoje szanse, buduje pozycję odnosząc sukcesy w kolejnych rankingach, a także ostatniej ewaluacji, gdzie nic nie zostało dane za darmo. To efekt wytężonej pracy, konkretnych rozwiązań organizacyjnych, które przełożyły się na to, że Politechnika Opolska jest dzisiaj postrzegana jako uczelnia, która odniosła spektakularny sukces. Jako uczelnia, która bardzo mocno się rozwija, jako uczelnia, która gwarantuje bardzo wysoką jakość badań naukowych prowadzonych w różnych obszarach – wyliczał prof. Jacek Semaniak.
