Działalność Głównego Urządu Miar (GUM) obejmuje szerokie spektrum zagadnień związanych z metrologią, jednostkami miar i ich definicjami, jak również zaawansowanymi technologicznie wzorcami pomiarowymi oraz z tematyką ochrony bezpieczeństwa gospodarczego i technicznego państwa.

– To ogromne wyróżnienie i bardzo się z tego cieszę. Ten sukces nie byłby możliwy bez współpracy z Głównym Urzędem Miar i w ramach Polskiej Unii Metrologicznej. W tych wszystkich działaniach bierze udział Politechnika Opolska ze względu na prowadzenie badań naukowych z obszaru metrologii na najwyższym światowym poziomie. Zaproszenie do współpracy zostało wysłane do 13 uczelni polskich realizujących badania na odpowiednio wysokim poziomie z tego właśnie zakresu. Pan Minister powołał pięciu przedstawicieli polskich uczelni wśród których znajduje się przedstawiciel Politechniki Opolskiej – podkreśla prof. Grzegorz Królczyk
Powołania do składu Rady Metrologii działającej przy Prezesie Głównego Urzędu Miar otrzymali również: prof. Michal Wieczorowski, prof. Adam Woźniak, prof Janusz Mindykowski, prof. Janusz Gajda, Piotr Gołębiowski – Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Wojciech Kondrat – Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz przedstawiciele polskich przedsiębiorstw.
GUM wspiera polską gospodarkę, jej innowacyjność i konkurencyjność poprzez dostarczanie nowoczesnej wiedzy o pomiarach, udostępnianie infrastruktury pomiarowej, wykonywanie usług metrologicznych oraz sprawowanie nadzoru nad stosowanymi przyrządami pomiarowymi w ochronie zdrowia, życia i środowiska, ochronie bezpieczeństwa i porządku publicznego, w ochronie praw konsumenta, przy pobieraniu opłat, podatków i innych należności budżetowych, przy dokonywaniu kontroli celno-skarbowej oraz w handlu.GUM stanowi podstawę krajowego systemu miar i reprezentuje Polskę na międzynarodowej arenie metrologicznej.
Przypomnijmy, że oprócz powołania do Rady Metrologii działającej przy Prezesie Głównego Urzędu Miar, prof. Grzegorz Królczyk został powołany do składu Akademii Inżynierskiej w Polsce, zespołu doradczego dotyczącego programu Polska Metrologia, prezydium Kolegium Prorektorów ds. Nauki i Rozwoju Publicznych Wyższych Szkół Technicznych w Polsce a także do Komitetu Budowy Maszyn Polskiej Akademii Nauk.