Z przyjemnością informujemy, że dr inż. Marek Wasilewski z Wydziału Inżynierii Produkcji i Logistyki otrzymał trzyletnie stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznawane wybijającym się, młodym naukowcom. O niebagatelną kwotę ponad pięciu tysięcy zł miesięcznie ubiegało się blisko 1800 osób. Stypendia przyznano tylko dwustu najlepszym.
Dr inż. Marek Wasilewski prowadzi badania we wspólnym obszarze inżynierii środowiska, górnictwa i energetyki, a więc jednej z dziesięciu dyscyplin, które będą ewaluowane w związku z ustawą 2.0. W tym kontekście, osobisty sukces naukowca i możliwości, jakie daje mu stypendium, przełożą się również na zwiększenie szans naszej uczelni na utrzymanie politechnicznego statusu.
– W swojej działalności naukowo-badawczej skupiam się na wybranych zagadnieniach inżynierii procesów wytwarzania i wykorzystaniu modelowania numerycznego oraz symulacji komputerowych w procesach optymalizacji wybranych urządzeń inżynierii procesowej. – wyjaśnia stypendysta – Dotyczy to w szczególności zagadnień związanych z optymalizacją konstrukcji odpylaczy cyklonowych.
Stypendium MNiSW to pierwsze tak duże wyróżnienie dla naukowca. Wcześniej udało mu się jeszcze uzyskać grant w ramach naboru Narodowego Centrum Nauki. Obok badań ważnym aspektem pracy na uczelni jest dla niego dydaktyka. – Kontakt ze studentami pozwala częściowo „oderwać się” od pracy naukowej i uzyskać wiele cennych doświadczeń. – mówi.
Poza nauką interesuje go historia, piłka nożna i góry, szczególnie Tatry zimą.
Zapytany o związanie swojej kariery właśnie z Politechniką Opolską odpowiada:
– PO była mi od zawsze bliska bo jestem absolwentem tej Uczelni. Tutaj rozpocząłem swoją pracę. Przeszedłem kilka szczebli – począwszy od pracy w administracji, dzięki temu poznałem w pełni strukturę uczelni i jej funkcjonowanie, ale także wielu życzliwych ludzi.
Politechnika Opolska ma bardzo bogatą ofertę dla maturzystów. Daje im to możliwość znalezienia dla siebie takich studiów, które pozwolą im na ich ukierunkowany rozwój. Politechnika kształci inżynierów przydanych na obecnym, zmiennym rynku pracy.
Chciałbym podziękować prof. Jerzemu Dudzie, który ukierunkował i ukształtował mnie naukowo – dodaje na koniec – a także wszystkim osobom, z którymi miałem i wciąż mam przyjemność współpracować na naszej Uczelni.
Serdecznie gratulujemy!