Swój trzydniowy pobyt w naszym akademickim mieście, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego rozpoczął od udziału w uroczystej inauguracji Collegium Nobilium Opoliense, która odbyła się dziś w Sali Orła Białego na Ostrówku.
Na rozpoczęcie piątej już edycji znanej w całej Polsce szkoły liderów premier Jarosław Gowin – patron honorowy Collegium – wygłosił wykład pt. ,,Od imitacji do innowacji. Plan na rzecz odpowiedzialnego rozwoju”.
Naukę w Collegium rozpoczęło 62, ambitnych słuchaczy, którzy staną się w przyszłości elitą polskiej dyplomacji, polityki i organizacji pozarządowych.
Dyrektor instytucji, jednocześnie Przewodniczący Rady Miasta Marcin Ociepa mówi o projekcie:
Metodyka nauczania jest w naszym Collegium unikalna. To nie jest klasyczna szkoła liderów, gdzie przygotowuje się ludzi tylko do ,,ładnego przemawiania”. Można powiedzieć, że nasz ośrodek przenika duch państwowy, nawiązujemy do historii i tradycji, dbamy też o komplementarny rozwój umysłu i ciała. Uatrakcyjnieniem zajęć jest np. szermierka i jazda konna, czego w Polsce raczej się nie spotyka.
Obok tego oferujemy mnóstwo nowoczesnych zajęć, narzędzi i tutorów, którzy są mistrzami w swoich dziedzinach, wybitnymi teoretykami i praktykami: ministrami, dyplomatami, czy liderami organizacji pozarządowych. Często są to ludzie, którzy ze względu na swoje intensywne obowiązki, na co dzień nie znajdują czasu na nauczanie, jednak dla Collegium Nobilium Opoliense robią wyjątek.
Wszystko to sprawia, że cały projekt jest niezwykle atrakcyjny dla młodych, ambitnych ludzi.
Wielu z nich wyjeżdża do większych ośrodków w poszukiwaniu szerszej oferty rozwoju osobistego i intelektualnego, w ramach instytucji otoczenia nauki. Postanowiliśmy więc stworzyć instytucję, dla której przyjeżdżałoby się z innych miast i która byłaby rozpoznawalna w skali kraju.
W uroczystości wziął udział przewodniczący Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Tchnicznych prof. Tadeusz Więckowski oraz rektorzy reprezentujący opolskie środowisko akademickie – prof. Marek Tukiendorf z Politechniki Opolskiej, dr Tomasz Halski z Państwowej Wyższej Szkoły Medycznej w Opolu i prorektor ds. kształcenia studentów Uniwersytetu Opolskiego prof. Marek Masnyk.
Już jutro premier będzie gościem Politechniki Opolskiej, organizującej wraz z Parkiem Naukowo-Technologicznym w Opolu i uniwersytetem w Chemnitz pierwszą, polsko-niemiecką konferencję ,,Bridge”, z udziałem przedstawicieli biznesu, nauki i władz obu krajów.