14 Października 2015 roku z okazji oficjalnej wizyty Ich Królewskich Mości Króla i Królowej Belgii w Polsce, odbyło się spotkanie pt. „Sukcesy, które umacniają więzi: współpraca polsko-walońska”.
Sesję otworzył Jego Ekscelencja Paul Magnette (na górnym zdjęciu) – premier regionu Walonii. W spotkaniu udział wziął Król Belgii – Filip I Koburg, a także przedstawiciele władz regionu walońskiego oraz firm współpracujących z polskim przemysłem. Jedną z firm prezentujących swoje osiągnięcia na polskim rynku była firma Roosens Betons SA. To na zaproszenie tej firmy w spotkaniu uczestniczył mgr inż. Krzysztof Drożdżol pracownik Wydziału Budownictwa i Architektury.
Roosens SA jest firmą specjalizującą się w opatentowanych prefabrykatach betonowych elementów budowlanych, takich jak nasady i pustaki kominowe, bloki, czy cienkie płyty. Od ponad 10 lat Roosens Betons ma swój zakład produkcyjny w Węgorzynie. Firma zaopatruje budowy w swoje produkty na terenie całej Polski.

Podczas spotkania omówiono sukcesy i rozwój współpracujących firm z branży: budowlanej, biotechnologicznej i materiałów rzemysłowych. Wielokrotnie zaznaczano aspekt rozwoju ekonomicznego i gospodarczego, kwestie współpracy naukowej czy wymiany młodzieży będące wynikiem współpracy polsko-belgijskiej. Podczas prezentacji dotyczącej branży budowlanej podkreślony został temat dobrej jakości powietrza, skutecznej i bezpiecznej wymiany gazów oraz doprowadzania spalin, na który obecnie kładzie się duży nacisk w polskim budownictwie. Tematyka ta bezpośrednio dotyczy zagadnień, którymi zajmuje się mgr inż. K. Drożdżol.
Podczas spotkania można było dowiedzieć się, że: „Polska od lat figuruje w pierwszej dziesiątce klientów Walonii i notuje regularny wzrost eksportu” – o czym poinformował Laurence Marteux, radca ekonomiczny i handlowy Awex w Warszawie. „Nasz eksport wzrósł o 17% w 2014 r. do 738 mln euro, w dużej mierze dzięki sektorowi chemicznemu i farmaceutycznemu (wzrost o 30%) a także dzięki sektorowi tworzyw sztucznych, metalurgii oraz maszyn i sprzętu mechanicznego”.

Moderator Maxim Woitrim zwrócił uwagę na to, iż walońskie firmy przynoszą Polakom innowacje głównie w tych dziedzinach, w których kraj intensywnie się rozwija. Biotechnologie wychodzą naprzeciw rosnącemu pragnieniu społeczeństwa poprawy komfortu życia i ochrony zdrowia a sektor budowlany i przemysłowy wspiera polski „bum” budowlany.
Pan Maxime Woitrin, który pełnił funkcję radcy handlowego i ekonomicznego Awex w latach 2008–2012, wyjaśnia: „Polska intensywnie się rozbudowuje, a walońskie firmy pomagają utrzymać tempo tego rozwoju. Firmy, które zdecydowały się zainwestować w Polsce, otwierają teraz kolejne oddziały. Obecna w Polsce od 9 lat firma Lhoist, producent wapna, ma już 5 zakładów produkcyjnych i właśnie planuje zbudować kolejny.”
Bardzo interesujące dla mgra K. Drożdżola były również osiągnięcia firmy Lhoist z regionu opolskiego. Maxim Woitrim zaznaczył, że od wieków we wschodniej części województwa opolskiego wydobycie wapienia było źródłem dochodów tamtejszej ludności. Tradycje te podtrzymywane są do dzisiaj. Aż 300 pracowników z 550 zatrudnionych w Polsce przez Lhoist, pochodzi z okolic Tarnowa Opolskiego. Lhoist daje też zatrudnienie tysiącom ludzi, którzy pracują w firmach współpracujących z zakładami wapienniczymi.

menadżer firmy Aeros (Belgia) i Krzysztof Drożdżol
W najbliższej przyszłości firma planuje otworzyć nową kopalnię „Tarnów Opolski Wschód”. Oznacza to kontynuację działania zakładów a przede wszystkim dalsze finansowanie gmin: Izbicko, Gogolin i Tarnów Opolski, na terenie których ma znajdować się kopalnia. Podczas ceremonii w obecności Jego Królewskiej Mości Filipa, Króla Belgów przyznano koncesję Marszałka województwa opolskiego zarządowi spółki.