W dniach 4-10 grudnia 2016 roku pracownicy Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Opolskiej dr hab. inż. Wojciech Anigacz, prof. PO, dr hab. inż. Damian Bęben, prof. PO (prodziekan ds. nauki WBiA) i mgr inż. Krzysztof Drożdżol, odbyli wizytę studyjną w Norwegii (Halden) na zaproszenie firmy Pipe Eksperten AS.
Wizyta ta była realizowana w ramach projektu finansowanego ze środków funduszy norweskich i funduszy EOG pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii, oraz środków krajowych. Kierownikiem projektu był mgr inż. Krzysztof Drożdżol.
Firma Pipe Eksperten AS zajmuje się opracowywaniem i wprowadzaniem na rynek nowoczesnych rozwiązań z zakresu techniki kominowej. Wizyta pracowników z Politechniki Opolskiej poświęcona była głównie tematom zmniejszenia emisji zanieczyszczeń do atmosfery poprzez zastosowanie nowych rozwiązań w technice kominowej.
Uczestnicy podczas wizyty mieli okazję wykonać oględziny kominów w rzeczywistych obiektach budowanych, eksploatowanych i remontowanych. Oprócz technicznej części wizyty każdego dnia obywały się spotkania robocze w firmie Pipe Eksperten podczas, których omawiano teoretyczne i praktyczne możliwości rozwiązań problemów z zakresu badań i eksploatacji konstrukcji kominów.
W głównym seminarium, które odbyło się 5 grudnia 2016 roku uczestniczył także partner biznesowy Pipe Eksperten – dr Paweł Jarzyński prezes firmy Jawar sp. z o.o., w której pracownicy Politechniki Opolskiej prowadzą badania doświadczalne konstrukcji kominów.
W trakcie seminarium odbyło się wzajemne przedstawienie firm Pipe Eksperten AS i Politechniki Opolskiej. Uczestnicy zostali zapoznani z dokładnym zakresem działalności firmy i innowacyjnymi rozwiązaniami wdrażanymi przez firmę w technice kominowej. Po prezentacji firmy ustalono wspólne obszary badawcze, w których obie strony mogą ze sobą współpracować. Prof. Damian Bęben przedstawił historię Politechniki Opolskiej, a także możliwości naukowo-badawcze Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Opolskiej, natomiast prof. Wojciech Anigacz zaprezentował badania prowadzone w Katedrze Geotechniki i Geodezji WBiA. Mgr inż. Krzysztof Drożdżol zaprezentował wybrane wyniki własnych badań doświadczalnych i symulacji komputerowych odnośnie możliwości odzysku ciepła z przewodów kominowych (jest to cześć realizowanej pracy doktorskiej).
Podczas przeprowadzanych dyskusji utworzono także plan wspólnych badań, zmierzający do opracowania wytycznych projektowych i utrzymaniowych dla kominów a także zmian konstrukcyjnych kominów w celu zmniejszenia zanieczyszczeń w Norwegii.
Uczestnicy wizyty dodatkowo wzięli udział w spotkaniach w sekcji kominiarskiej Straży Pożarnej w Moss i na Østfold University College gdzie odbyło się seminarium, na których swoje wystąpienia mieli prof. Damian Bęben i mgr inż. Krzysztof Drożdżol. Instytucje te także wyraziły zainteresowanie współpracą, np. w ramach grantów europejskich.
Zainteresowanie strony norweskiej dobrze rokuje na dalszą współpracę.
*Projekt finansowany ze środków funduszy norweskich i funduszy EOG, pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii oraz środków krajowych.