Podczas odbywającej się w Filharmonii Opolskiej gali wręczenia Laurów Umiejętności i Kompetencji – nagrody przyznawanej od 1991 roku przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach oraz partnerskie izby w Opolu, Bielsku-Białej i Częstochowie – aż pięciokrotnie oklaskiwano osoby związane z naszą uczelnią.
Jak wyjaśniają organizatorzy – Laurami wyróżnia się nieprzeciętnych menedżerów, firmy, organizacje i instytucje, które wprowadzają skuteczne rozwiązania restrukturyzacyjne i torują drogę nowoczesnej gospodarce rynkowej, a także autorytety moralne i najwybitniejszych reprezentantów nauki, oświaty, kultury, sztuki, polityki i ochrony zdrowia naszych regionów.
Politechnika Opolska, która kreuje nie tylko kadry, ale i sprzyjającą atmosferę dla przemysłu i nowych inwestycji na Opolszczyźnie to naturalne środowisko laureatów.
W tym roku kapituła nagród postanowiła przyznać:
Złoty Laur Umiejętności i Kompetencji w kategorii Nauka i innowacyjność Pani prof. Stefanii Grzeszczyk, dziekan Wydziału Budownictwa i Architektury.
Pani profesor przez ostatnich 8 lat doprowadziła do umocnienia znaczenia wydziału na naukowej mapie Polski. Prowadzona przez nią jednostka jest jedną z najlepszych w kraju. Z najwyższą kategorią naukową. Skupiła wokół siebie znakomitą kadrę inżynierów, którzy stanowią trzon izb branżowych w Polsce. Pani profesor stworzyła również certyfikowane laboratorium materiałów budowlanych. Studenci wygrywają prestiżowe konkursy, zarówno budowlane jak i architektoniczne, a absolwenci tego wydziału są najbardziej poszukiwanymi inżynierami. Determinacja Pani Dziekan pozwoliła na rozwój nie tylko merytoryczny, ale również infrastrukturalny jednostki, co doprowadziło do powstania nowego obiektu, a tym samym do zrewitalizowania przestrzeni publicznej Opola.
Ponadto Srebrnymi Laurami Umiejętności i Kompetencji nagrodzeni zostali:
- Dr hab. inż. Katarzyna Szwedziak, prof. PO (w kategorii: Nauka i Innowacyjność)
– kierownik Katedry Inżynierii Biosystemów Wydziału Inżynierii Produkcji i Logistyki oraz dziekan Wydziału Inżynierii Systemów Technicznych w Kędzierzynie-Koźlu.
Pani profesor jest znanym i cenionym wykładowcą akademickim, zajmującym się szeroko rozumianą technologią żywności, jest również organizatorem wielu konferencji naukowych dotyczących, najogólniej „wpływu różnych czynników zewnętrznych” na nasze zdrowie. Współpracuje z instytutami z Polski i zagranicy. Na polach doświadczalnych Politechniki Opolskiej testuje nowe metody wzbogacania gleby. Ściśle współpracuje ze środowiskiem rolniczym. Jest ekspertem UMWO w konkursie Piękna Wieś Opolska, KRUS – bezpieczne gospodarstwo rolne. Pani profesor była w ostatnim czasie odpowiedzialna za stworzenie w Kędzierzynie-Koźlu siódmego wydziału Politechniki Opolskiej.
- Barbara Hetmańska (kategoria: Osoba lub instytucja wspierająca rozwój gospodarki rynkowej lub edukująca na potrzeby firm) – Kanclerz Politechniki Opolskiej.
Wieloletni pracownik Politechniki Opolskiej. Znajomość przepisów z zakresu zamówień publicznych, studia podyplomowe, ale przede wszystkim osobiste zaangażowanie w projekty infrastrukturalne realizowane przez Politechnikę Opolską spowodowały, że uczelnia może się pochwalić bardzo dobrą bazą naukową i dydaktyczną. Pani Kanclerz czuwa z pełnomocnictwa rektora nad wydatkowaniem pieniędzy z Unii Europejskiej. W ostatnich latach uczelnia „przerobiła” ponad 100 mln złotych, z czego 30 mln tylko w roku 2015 doprowadzając do przygotowania bazy dla Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki na poziomie 21. wieku, co w przypadku rozbudowy Elektrowni Opole jest jak najbardziej potrzebne regionowi. Barbara Hetmańska, jako jedyna przedstawicielka władz administracyjnych polskich uczelni brała udział w pracach 9-osobowej komisji konkursu Ustawa 2.0. Ogłoszony przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego konkurs miał na celu zebranie koncepcji, które będą podstawą do przygotowania nowej ustawy, która ma obowiązywać od roku akademickiego 2018/19.
- Wojciech Najda – (w kategorii Media)
absolwent Uniwersytetu Opolskiego, dyrektor biura Politechniki Opolskiej, wcześniej dziennikarz radiowy (Polskie Radio Opole) i telewizyjny (TVP Opole), także lektor filmowy.
Od początku swojej pracy zawodowej związany ze środowiskiem gospodarczym regionu. Współtwórca, a także prowadzący audycje w Radiu Opole promujące środowisko przedsiębiorców. Sprawy pracownicze, podatkowe, kosztów pracy, współpracy biznesu z administracją były zawsze głównymi tematami poruszanymi w setkach przeprowadzonych przez niego debat. Cechowała go zawsze bezstronność i profesjonalne podejście do omawianych – bieżących tematów. Dzięki jego pracy, wiadomości ekonomiczne stały się istotnym elementem ramówki Radia Opole, które od lat jest najchętniej słuchaną rozgłośnią radiową na Opolszczyźnie.
W tym czasie bardzo zaangażowany w sprawy Izby. Przygotował między innymi vademecum dla przedsiębiorców „Jak współpracować z mediami”. Lata pracy w radiu to również współpraca z Izbą przy organizacji najważniejszych jej corocznych uroczystości: Laurów Umiejętności i Kompetencji oraz Opolskiej Nagrody Jakości.
Po przejściu do opolskiej redakcji TVP współpraca z Izbą rozszerzyła się. Środowiska gospodarcze zawsze były obecne w jego programach, zarówno publicystycznych jak i newsowych. Doskonale rozumie funkcjonowanie otoczenia gospodarczego, i potrafi skupiać wokół siebie ludzi z różnych stron, by mogli debatować i – co najważniejsze – wyjaśniać rzeczywistość. Dzięki jego postawie Izba na wiele lat zagościła w programach TVP, prezentując swoje stanowisko (opolskiego środowiska gospodarczego) na antenach regionalnych i centralnych.
W latach 2014-2015 zrealizował na antenie Radia Opole cykl kilkudziesięciu rozmów na potrzeby programu „Rynek”, do których zapraszał ekspertów rynku pracy, nauki i samorządu, omawiając najważniejsze czynniki determinujące rozwój gospodarczy regionu.
Zawsze dyspozycyjny, ceniony przez środowisko.
Obecnie jako przedstawiciel Rektora Politechniki Opolskiej dba między innymi o dobre relacje uczelni z opolskimi przedsiębiorcami.
Dr hab inż. Jarosław Mamala, prof. (w kategorii: Nauka i Innowacyjność) – wykładowca związany z Katedrą Pojazdów Drogowych i Rolniczych Wydziału Mechanicznego, autor wielu patentów i wdrożeń, a także ceniony w kraju ekspert od spraw motoryzacji.
Od 2012 r. pełni jedną z najważniejszych funkcji w środowisku gospodarczym regionu – jest prezesem Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu, którego misją jest ,,stwarzanie możliwości poszukiwania i wdrażania nowych rozwiązań technologicznych na styku świata nauki i biznesu, a także tworzenie korzystnych warunków dla rozwoju gospodarczego i naukowego miasta Opola oraz całego regionu poprzez pomoc już istniejącym, jak również nowo powstającym inicjatywom”.
Serdecznie gratulujemy!