Na głównej wystawie prezentowanej do połowy grudnia w Galerii Miejskiej Arsenał, widzowie jednej z największych, cyklicznych imprez foto w Polsce mogą podziwiać prace naszego fotografa Sławoja Dubiela, oraz… lampę rentgenowską z kolekcji kustosza naszego muzeum dra Grzegorza Jezierskiego.
„Eksploracje. Między naukowością a topografią”, wystawa kuratora Sławomira Tobisa, przedstawia prace dziewięciu artystów: Joanny Stogi, Sławoja Dubiela, Macieja Fiszera, Karoliny Jonderko, Karola Szymkowiaka, Waldemara Śliwczyńskiego, Nicka Veasey’a, Stefana Wojneckiego i Piotra Zbierskiego.
Sławoj Dubiel prezentuje swój cykl fotografii dokumentalnych wykonanych na terenie dawnego, stopniowo pochłanianego przez naturę obozu jenieckiego w Łambinowicach (na zdjęciu). Na ścianach poznańskiej galerii wiszą także prace Joanny Stogi, która ,,prześwietla” rośliny, muszle i lalki, oraz Nicka Vaseya, który tworzy rentgenogramy gigantycznych obiektów.
Zdjęcia pani Joanny, która brała udział w otwarciu Muzeum Politechniki Opolskiej i Lamp Rentgenowskich już znajdują się w naszej kolekcji, 2,5 – metrowy rentgenogram autobusu autorstwa Nicka Vaseya trafi na politechnikę tuż po zakończeniu wystawy, a pracami Slawoja Dubiela możemy się cieszyć na co dzień.
Te artystyczne można obejrzeć tu: https://efektniedoskonalosci.blogspot.com/
Jak piszą organizatorzy – Wystawa główna „Eksploracje. Między naukowością a topografią” skupia się o wiele bardziej na związkach fotografii z medycyną, jak również stara się uchwycić zakorzenione w medium fotografii reguły, które powodują, że za pomocą aparatu możliwe jest oddanie doświadczenia, towarzyszącego obserwacji i analizie rzeczywistości. Poprzez niezwykle szeroką tematykę obnażone zostały rozmaite strategie naukowego podejścia do fotografii i rejestrowania za pomocą tej techniki zarówno świata zewnętrznego, jak i wnętrza człowieka, którego w inny sposób nie da się dostrzec.