Pracownia badań wydolnościowych służy Wydziałowi Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii do oceny szeroko rozumianej wydolności fizycznej.
W pracowni przede wszystkim odbywają się zajęcia laboratoryjne z fizjologii i fizjologii wysiłku, można tu również kontrolować poziom przygotowania sportowego zawodników wielu dyscyplin sportu. JAKICH DYSCYPLIN? – wszystkich. Bo posiadane przez nas urządzenia i wdrożone procedury pozwalają pomóc zawodnikom i trenerom w ocenie aktualnego przygotowania sportowego. Są to dyscypliny o charakterze typowo wytrzymałościowym np. maraton, biegi uliczne, triatlon, kolarstwo, wioślarstwo, dyscypliny o mieszanym charakterze wysiłku np. praktycznie wszystkie gry zespołowe, sporty walki oraz dyscypliny o sprinterskim, dynamicznym i siłowym charakterze wysiłku np. sprinty. skoki, rzuty, short track Podnoszenie ciężarów, trójbój siłowy.
Sprzęt w laboratorium:
- Cyklometr Monark z oprogramowaniem, który pozwala na przeprowadzenie testu supramaksymalnego zwanego WINGATE test. Jest to bardzo popularny na świecie test określający wydolność beztlenową sportowców, polegający na 30 sekundowej pracy na odpowiednim, nazywając w uproszczeniu – rowerze stacjonarnym. Wysiłek jest maksymalny, a nawet supramaksymalny bo od samego początku badany po pierwsze stara się jak najszybciej rozpędzić rower i po drugie utrzymać jak największą prędkość pedałowania w czasie 30 sekund. Podczas tego intensywnego wysiłku mierzymy wiele ważnych parametrów takich jak moc maksymalna, czas uzyskania mocy maksymalnej, czas utrzymania mocy maksymalnej, wskaźnik spadku mocy, maksymalna częstotliwość pracy serca. Te oraz wiele innych parametrów pomagają zawodnikom i trenerom na określenie aktualnego przygotowania sportowego zawodnika oraz wspomagają budowę planów treningowych na dalsze okresy.
- Drugim bardzo ważnym urządzeniem jest Quark b2 wraz z zintegrowaną regulowaną bieżnią oraz cykloergometrem rowerowym. Aparatura wraz z oprogramowaniem i odpowiednio dobraną procedurą badawczą pozwala na określenie wielu parametrów charakteryzujących wydolność tlenową. Próba rozpoczyna się od podłączenia badanego do urządzenia – zakładamy specjalną maskę z ustnikiem przez który zawodnik oddycha a w ustniku zamontowane są czujniki mierzące skład wdychanego i wydychanego powietrza (tlenu i dwutlenku węgla) oraz częstotliwość oddechową. Zakładamy również na klatkę piersiową czujnik mierzący częstotliwość pracy serca, z którego wyniki są stale zapisywane w programie. Początek wysiłku jest bardzo spokojny bo badany idzie wolnym marszem ale co odpowiedni czas – zazwyczaj jest to co 3 minuty tempo marszu/biegu wzrasta, jeśli test wykonujemy na ruchomej bieżni lub obciążenie wzrasta jeśli próba jest wykonywana na cykloergometrze. Więc co każde 3 minuty badany musi biec coraz szybciej lub pedałować z większą siłą, aż do maksymalnych możliwości zawodnika, czyli do momentu kiedy mięśnie zawodnika odmówią współpracy. Test ten nazywany jest testem do odmowy.
Podczas tego testu określamy próg przemian beztlenowych zawodnika co bardzo pomaga zawodnikowi i trenerowi w dalszej pracy treningowej i ustalania zakresów wysiłku fizycznego a inaczej doboru odpowiedniego tempa biegu, pływania czy jazdy na rowerze do założonych celów treningu.