Trwają intensywne prace nad uruchomieniem programu pilotażowego związanego z uzyskaniem wiz przez cudzoziemców, którzy chcą studiować na polskich uczelniach. Z ramienia KRASP w rozmowach uczestniczy prof. Marek Tukiendorf, rektor Politechniki Opolskiej i Przewodniczący Komisji ds. Współpracy Międzynarodowej Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.
Na spotkaniu, które odbyło się 30 sierpnia 2018 r. i któremu przewodniczył dr Piotr Dardziński, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego ustalono, że do połowy września 2018 roku powstaną wstępne założenia programu oraz harmonogram jego wprowadzenia.
Koordynatorami projektu byłyby MNiSW, MSZ oraz KRASP.
– Szkoły zrzeszone w KRASP są bardzo zainteresowane rekrutowaniem kandydatów na studia. Z danych przygotowanych przez Fundację PERSPEKTYWY wynika, że za kilka lat – naturalne dziś – kraje skąd pochodzi najwięcej zagranicznych studentów, czyli Ukraina i Białoruś z powodów demograficznych nie będą już wysyłały tylu kandydatów. Dlatego niezwykle istotnym jest poszukiwanie nowych rynków. A to właśnie Azja. – przekonuje prof. Tukiendorf.
Problemem jest jednak uzyskanie wizy. A ten proces reguluje już Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
– Na spotkaniu zespołu roboczego zauważyłem ogromne zaangażowanie służb konsularnych, by pomóc uczelniom. Dlatego w porozumieniu także z MNiSW przygotujemy regulamin tego projektu. Jego założenia już powstały i są teraz konsultowane – dodaje rektor Tukiendorf.
Na Politechnice Opolskiej studiuje obecnie 25 studentów z Indii. Nowy rok akademicki rozpocznie kolejnych kilkudziesięciu.