Projekt centrum wystawienniczego, akademika, hotelu czy schroniska górskiego – m.in. takimi tematami zajęli się dyplomanci kierunku architektura w Politechnice Opolskiej. Przygotowywane prace dyplomowe wyróżnia nie tylko różnorodność tematyczna, ale również bardzo dobry warsztat zawodowy, szczegółowy sposób opracowania i wysoka jakość prezentacji.
Architektura jest szczególnym kierunkiem na Politechnice Opolskiej, oferującym szerokie wykształcenie techniczne, artystyczne i ogólne, z uwzględnieniem nowoczesnych technik wspomagania projektowania architektoniczno -urbanistycznego.
Prace dyplomowe to koncepcje architektoniczne lub architektoniczno-urbanistyczne obiektów o różnej skali, wielkości i lokalizacji, opracowane w formie rysunkowej i opisowej oraz uzupełnione o makietę projektowanego obiektu. Część rysunkowa składa się z plansz projektowych na których znajdują się rysunki budowlane, wyjaśniające zastosowane w projektowanych budynkach rozwiązania techniczne oraz wizualizacje prezentujące formę i wygląd obiektów.
Nasi dyplomanci podejmują tematy projektowe zlokalizowane w centrach wielkich miast, jak w przypadku Pauliny Barabasz (promotor prof. Mirosław Bogdan), która zajęła się tematem projektu domu studenckiego w centrum Warszawy. Równocześnie chętnie wybierane są tematy zlokalizowane na obszarach wiejskich, obrzeżach miast lub w terenie niezabudowanym. Tutaj przykładem może być praca Macieja Szwedy (promotor dr Marcin Gałkowski), który zaprojektował budynek przedszkola sensorycznego w Opolu-Krzanowicach.
Nasi studenci jako lokalizację swoich projektów wybierają zarówno najbliższą okolicę, jak i miejsca oddalone, ale o szczególnych walorach krajobrazowych. Na przykład Natalia Hreczyńska (promotorka dr Barbara Pierścionek) zlokalizowała projektowany przez siebie obiekt nad malowniczym jeziorem Czos na Mazurach, Szymon Pawletko (promotorka dr Magdalena Wąsowicz) zaprojektował centrum wystawiennicze nad morzem w Międzyzdrojach, a Paulina Gałązka (promotor dr Marcin Gałkowski) zaprojektowała schronisko górskie w malowniczym krajobrazie Beskidu Śląskiego.
Studenckie projekty często są związane z zainteresowaniami dyplomanta i odzwierciedlają jego hobby. Przy takim projekcie przyjemnie się pracuje zarówno studentowi, jak i promotorowi. Jest to również okazja do podzielenia się z innymi swoją pasją. Takie projekty opracowały zafascynowana nurkowaniem Olga Wątorek (promotor dr Marcin Gałkowski), która zaprezentowała centrum nauki o środowisku podwodnym oraz Paulina Wilde (promotorka dr Anna Szczegielniak), której miłość do koni i zainteresowanie hipoterapią zaowocowały projektem gospodarstwa agroturystycznego ze stadniną i centrum hipoterapii.
Dyplomantom Politechniki Opolskiej nieobce są również tematy aktualne, ważne społecznie, próbujące rozwiązywać problemy współczesnego świata. Marcel Kokot (promotor dr Marcin Gałkowski) podjął się trudnego tematu projektowania dla osób z niepełnosprawnością intelektualną i ich opiekunów i przygotował projekt pt. „Dom Arki”. Z kolei Vita Kyrylenko (promotorka dr Anna Szczegielniak) zajęła się problematyką rewitalizacji obiektów istniejących i dostosowania ich do współczesnych potrzeb i wymogów. Jej projekt to nowa odsłona pawilonu usługowego z lat 70-tych XX wieku zlokalizowanego na osiedlu Chabry w Opolu.
Przedstawione prace inżynierskie to jedynie połowa wszystkich dyplomów złożonych w roku akademickim 2020/2021 na kierunku architektura. Obrony odbyły się w lutym, marcu i maju br.
Wszyscy dyplomanci uzyskali tytuł zawodowy inżyniera architekta. Większość z nich zadeklarowała chęć kontynuacji edukacji w Politechnice Opolskiej na studiach magisterskich na kierunku architektura.