Klaster Metrologiczny będzie służył nie tylko integracji nauki
i biznesu, ale też transferowi wiedzy i technologii. W skład nowej, ogólnopolskiej inicjatywy została powołana Politechnika Opolska.
– Intencją klastra jest działanie na rzecz szeroko pojętej innowacyjności, tworzenie nowoczesnych rozwiązań w sektorze metrologii dla polskiego przemysłu i wyznaczanie nowych trendów metrologicznych, które będą służyły polskiej gospodarce – informuje Główny Urząd Miar, z którego inicjatywy powołano Klaster Metrologiczny.
Będzie on służył nie tylko integracji nauki i biznesu, ale też transferowi wiedzy i technologii pomiędzy poszczególnymi podmiotami. – Utworzenie klastra metrologicznego sprawi, że wszystko to co naukowe, to co metrologiczne będzie wprost przekładane na potrzeby polskiego przemysłu, aby był lepszy i konkurencyjny – powiedział prof. Jacek Semaniak, prezes GUM.

Deklarację przystąpienia do klastra podpisały 32 podmioty. To przedstawiciele biznesu jak m.in. Formaster S.A., Mesko, Polska Grupa Zbrojeniowa, Lasertex oraz ważne ośrodki naukowe, w tym cztery politechniki. Jedną z nich jest Politechnika Opolska.
– Współpraca nauki z przedsiębiorstwami zawsze była dla nas bardzo ważna. Natomiast ostatnie miesiące pokazały, że rozwój nowoczesnych technologii jest czymś niezbędnym o znaczeniu kluczowym dla całego społeczeństwa. Politechnika Opolska jest jednostką rozpoznawalną w kraju w obszarze metrologii, w tym metrologii powierzchni, ale także metrologii mechanicznej i elektrycznej – mówi prof. Grzegorz Królczyk, prorektor ds. nauki i rozwoju Politechniki Opolskiej, który został także powołany do Zespołu Doradczego do opracowania innowacyjnych kierunków w zakresie rozwoju usług metrologicznych Głównego Urzędu Miar. Zadaniem zespołu będzie m.in.: opiniowanie planów rozwoju polskiej metrologii, w tym Świętokrzyskiego Kampusu Laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar w Kielcach czy wsparcie przemysłu i gospodarki w zakresie usług metrologicznych.
Przypomnijmy, że Politechnika Opolska jest jedną z ośmiu uczelni wyższych, które w zeszłym roku powołano w skład Polskiej Unii Metrologicznej. Działania unii koncentrują się m.in. na współpracy z przemysłem i otoczeniem biznesowym. Metrologia to nauka o pomiarach. Nie ma możliwości rozwoju firm, zwiększania jakości produktów w warunkach przemysłowych bez rzetelnego pomiaru części, elementów, podzespołów stąd też zainteresowanie współpracą ze strony biznesu jest bardzo duże, szczególnie wśród tych podmiotów, które nie posiadają odpowiedniego zaplecza i infrastruktury metrologicznej.