Każdy, kto raz uczestniczył w programie Erasmus+ zawsze decydował się na kolejny wyjazd – to chyba najlepsza reklama programu, w ramach którego tylko w kończącym się roku akademickim na Politechnikę Opolską przyjechało ponad 100 studentów z różnych stron świata. Część z nich postanowiła zostać na politechnice dłużej.
– Ten rok był jednym z najlepszych w moim życiu, poznałem wspaniałych ludzi. Opole to bardzo ładne miasto, generalnie Polska jest bardzo pięknym krajem, bardzo różni się od mojego kraju. Polacy posiadają wysoką kulturę, na początku wydają się trochę nieśmiali, ale szybko się otwierają, lubią pomagać – mówi Juan Salvador Sanchez Zamorano z Hiszpanii, który w ramach programu Erasmus+ postanowił studiować na Politechnice Opolskiej. Tak samo jak Isabel Quilez Bernabeu, również z Hiszpanii.
– Przeżyłam na Politechnice Opolskiej niezapomniany rok, nie zamieniłabym go na nic innego. Wracam do domu bardzo zadowolona– mówi Isabel Quilez Bernabeu. – Opole bardzo różni się od Alicante, mojego rodzinnego miasta. Opole jest magiczne, można tutaj bardzo miło spędzić czas. Byłam zaskoczona poziomem bezpieczeństwa i tym, jak obcy ludzie byli życzliwi i chcieli nam pomagać. Bardzo dziękuję Marcie i Oli z Działu Współpracy Międzynarodowej za pomoc począwszy od noszenia pudeł, po cenne wskazówki i wsparcie. To właśnie ludzie, których tutaj spotkałam są dla mnie największą wartością – dodaje Isabel Quilez Bernabeu.
– Jestem bardzo zadowolony z dziewięciu miesięcy Erasmusa na Politechnice Opolskiej. Poznałem niesamowitych ludzi,wiele różnych kultur. Dla mnie najlepszą częścią Erasmusa są ludzie, których tu spotkałem, zaprzyjaźniłem się z nimi, wiem, że będą mi towarzyszyć przez resztę mojego życia, byli tutaj moją rodziną. Opole to małe, ale naprawdę ładne miasto, z małymi, ale uroczymi miejscami, takimi jak Bolko czy Rynek, miejscami przeznaczonymi do wypoczynku, bardzo też podobało mi się na samej uczelni – podkreśla Jezus Olcina Gallardo.
Zagraniczni studenci, którzy przyjechali na Politechnikę Opolską w ramach programu Erasmus+ bardzo często pomagali także w Tymczasowym Ośrodku Wsparcia Ukrainy w Centrum Handlowym Turawa Park, gdzie sortowali dary dla uchodźców i pomagali w ich wydawaniu.
– W semestrze zimowym przyjechało do nas 71 studentów reprezentujących dziewięć różnych narodowości. Z tej grupy osiom osób przedłużyło pobyt również na semestr letni. Łącznie w semestrze letnim na Politechnice Opolskiej kształciło się 44 zagranicznych studentów nie tylko z krajów Europy, ale również Afryki i Azji – wylicza Marta Dębowska z Działu Współpracy Międzynarodowej Politechniki Opolskiej.
Natomiast w semestrze zimowym na wyjazd w ramach programu Erasmus+ zdecydowało się 15 studentów Politechniki Opolskiej, a w semestrze letnim 17. – Już od kilku lat najpopularniejszym kierunkiem wyjazdów studentów naszej uczelni jest Portugalia, wzrasta też zainteresowaniem wyjazdami do Chorwacji. Coraz popularniejszy staje się też Erasmus w Czechach, gdzie np. studenci fizjoterapii mogą kształcić swój warsztat na jednym z najstarszych uniwersytetów w Europie – wylicza Marta Dębowska.
Aby wyjechać na Erasmusa trzeba wziąć udział w rekrutacji, która organizowana jest właśnie przez Dział Współpracy Międzynarodowej dwa razy w roku akademickim: na przełomie października i listopada oraz lutego i marca. – Rekrutacja polega na przejściu rozmowy kwalifikacyjnej, która prowadzona jest zazwyczaj w języku angielskim, niemieckim lub hiszpańskim, w zależności od kraju do którego dany student czy studentka chce wyjechać. W przypadku języka angielskiego, jego znajomość na poziomie B1/B2 jest wystarczająca by móc ubiegać się o wyjazd. Przed rozmową studenci proszeni są o przesłanie na wskazany adres e-mail formularza zgłoszeniowego, który jest do pobrania na stronie Działu Współpracy Międzynarodowej. Już w trakcie rozmowy omawiany jest kierunek wyjazdu. Pracownicy DWM służą radą, bazując na swoim doświadczeniu oraz na informacjach przekazywanych przez studentów, który daną uczelnię odwiedzili w poprzednich latach – tłumaczyMarta Dębowska.
Oprócz wyjazdu na studia, program Erasmus+ oferuje też możliwość wyjazdu ma praktyki, które studenci PO najczęściej realizują w miesiącach wakacyjnych. Rekrutacja na tego typu mobilność trwa przez cały rok akademicki.
Dlaczego warto wziąć udział w Erasmusie? – Niewątpliwie największą zaletą programu Erasmus+ jest przełamanie bariery językowej, jaką wielu młodych ludzi obecnie posiada. Dzięki poznaniu osób z różnych krajów i kultur studenci nabierają więcej odwagi i ciekawości świata, obalając tym samym wiele stereotypów. Poza oczywistym uczestnictwem w zajęciach prowadzonych na zagranicznej uczeni, uczestnicy Erasmusa mają możliwość przeznaczenia swojego wolnego czasu na podróże i zwiedzanie. Nawiązanie przyjaźni z ludźmi z całego świata oraz nabycie większej samodzielności to również jedne z wartości dodanych takich wyjazdów – podkreśla Marta Dębowska i dodaje: Każdy, kto raz uczestniczył w programie Erasmus zawsze decydował się na kolejny wyjazd, a to chyba najlepsza reklama.
