Największa na świecie kolekcja lamp rentgenowskich przysłużyła się już powstaniu dwóch rozpraw magisterskich (więcej tutaj), a teraz stała się tematem dwujęzycznego referatu, którego autorem jest Przemysław Babula z Wydziału Mechanicznego. Student, który poświęcił muzeum 67-stronowe opracowanie realizuje program „Podwójnego Dyplomowania” na Politechnice Opolskiej i Narodowym Uniwersytecie Technicznym im. Iwana Puljuja (Тернопільський Національний Технічний Університет імені Івана Пулюя).

Przemysław Babula kończy studia na obu uczelniach, a w kieszeni ma już dyplom studiów I stopnia na Akademii Górniczo – Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, i to nie byle jaki, bo nagrodzony 1. miejscem w konkursie „Na Najlepszą Pracę Dyplomową WIMiR AGH 2016/2017”.
W Opolu Przemek zabłysnął swoim talentem do aranżacji wnętrz. W ubiegłym roku wygrał konkurs na zaadaptowanie przestrzeni budynku Łącznik na potrzeby Komisji Rekrutacyjnej i Centrum Informacji Rekrutacyjnej, a wcześniej został laureatem konkursu na projekt zagospodarowania i aranżacji wnętrza „laptopowni” w Bibliotece Głównej.

A jak to było z pracą o Muzeum Lamp Rentegnowskich?
– W trakcie jednej z wizyt na Narodowym Uniwersytecie Technicznym w Tarnopolu (TNTU) jeden z moich opiekunów przedstawił mi muzeum utworzone w gmachu budynku uczelnianego, na temat historii uczelni oraz jej patrona Iwana Puljuja. – wspomina autor – Mój opiekun zaznaczył, że doszły do nich informację o istnieniu Muzeum Lamp Rentgenowskich na Politechnice Opolskiej i bardzo chciałby je odwiedzić lub dowiedzieć się o nim czegoś więcej. Postanowiłem wykonać obszerny referat na temat tego muzeum. Informacje które wykorzystałem przy tworzeniu referatu pochodzą ze stron internetowych, wizyt w muzeum jak również od dra Grzegorza Jezierskiego. Referat został ukończony i wykonany w dwóch egzemplarzach. Jeden został wydrukowany w Tarnopolu i przekazany Działowi ds. Międzynarodowych na TNTU. Drugi egzemplarz został wydrukowany w Polsce i przekazany Muzeum Lamp Rentgenowskich, gdzie każdy może do niego zajrzeć.
Z promieniowaniem X miał do czynienia bez wątpienia ukraiński uczony Johann Puluj (1845-1918). – wyjaśnia dr Grzegorz Jezierski – J. Puluj (z rosyjska Ivan Pulyui) urodził się w miejscowości Grzymałów niedaleko Tarnopola (wówczas Austro-Węgry) obecnie Ukraina. Stąd też Politechnika w Tarnopolu nosi jego imię.
Zapraszamy do muzeum! Cytując zakończenie referatu Przemysława Babuli, informujemy, że: „zwiedzanie muzeum jest za darmo, a na wizytę należy się umówić telefonicznie z Panem Grzegorzem Jezierskim, który przygotowuje prezentacje i pełni rolę przewodnika po wystawie muzealnej”.