Możliwość odwrócenia kierunku transferu gazu w Europie na kierunek Zachód-Wschód i budowa Centrum Badawczo-Rozwojowego w zakresie Nowych Technologii Energetycznych to zagadnienia, które 7 kwietnia poruszą przedstawiciele polskiej i portugalskiej nauki oraz przemysłu.
Spotkanie odbędzie się z inicjatywy Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych oraz ambasadora Polski w Portugalii Jego Ekscelencji Profesora Bronisława Misztala. Jak mówi gospodarz – rektor Politechniki Opolskiej prof. Marek Tukiendorf – sympozjum może mieć dla naszego kontynentu strategiczne znaczenie.
W związku z geopolityczną sytuacją w Europie chcemy połączyć nasze zdolności w gospodarowaniu energią i wykorzystać już istniejącą infrastrukturę przy Atlantyku do ewentualnego transportu błękitnego paliwa z Zachodu na Wschód. Tym, razem wychodzimy już poza wartości symboliczne i przechodzimy do działań aplikacyjnych. Polska i Portugalia nie tylko otwierają i zamykają geograficznie Unię Europejską, ale też wyznaczają możliwą linię transferu energii – podkreśla prof. Tukiendorf.
Podczas spotkania zostaną również omówione perspektywy wspólnych przedsięwzięć gospodarki i nauki, kształcenie specjalistów na potrzeby przemysłu energetycznego i kierunki prac badawczo-rozwojowych.
Wśród ponad 30 uczestników konferencji znajdą się rektorzy uczelni zrzeszonych w KRPUT z przewodniczącym prof. Tadeuszem Więckowskim, przewodniczący jej portugalskiego odpowiednika CCISP – Prof. Joaquim Mourato, prezesi największych firm branży energetycznej z Polski (Polskie Sieci Elektroenergetyczne, TAURON Dystrybucja, Energa Operator, PGNiG Termika, RWE Stoen Operator) i Portugalii (Energias de Portugale) oraz ambasadorzy Pan Bronisław Misztal i Pani Maria Amelia Paiva, pełniąca misję w Polsce.
Wybór Opola na spotkanie nie jest przypadkowy: za współpracę międzynarodową w KRPUT odpowiedzialny jest Rektor Politechniki Opolskiej, nie bez znaczenia jest także fakt rozbudowy elektrowni.
Jedno jest pewne: spotkania o tak ,,potężnym charakterze” jeszcze w Opolu nie było.