Podpisanie listu intencyjnego o współpracy ze szkołami wyższymi stanu Gujarat było jednym w głównym tematów spotkań delegacji polskich uczelni w Indiach.
Na zaproszenie Gujarat Forensic Sciences University oraz Gujarat University of Technology przedstawiciele KRASP dyskutowali z ministrami: edukacji Bhupendrasinh Chudasama oraz budownictwa i drogownictwa Jaydrathsinhji Parmar, jednego z najbardziej uprzemysłowionych stanów Indii, o wymianie kadry, wspólnych projektach, a także zaproszeniu młodych ludzi do studiowania w Polsce.
W imieniu dra Jarosława Gowina, ministra nauki i szkolnictwa wyższego oraz przewodniczącego Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, prof. Jana Szmidta – pozdrowienia, a także deklarację szerokiej współpracy akademickiej przekazał prof. Marek Tukiendorf, rektor Politechniki Opolskiej, przewodniczący Komisji ds. Współpracy Międzynarodowej KRASP. Przypomniał również o niedawnej wizycie w Polsce wiceprezydenta Indii.
Po USA, Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Australii i Niemczech Polska jest przedstawiana w Indiach młodym ludziom jako znakomite miejsce do kształcenia się. Przyszli studenci poszukują ofert medycznych, inżynierskich, czy szeroko rozumianego biznesu.
Gujarat Forensic Sciences Univerisity szkoli inżynierów na drugim stopniu w zakresach cyber-bezpieczeństwa, bezpieczeństwa finansowego, kryminalistyki, neuropsychologii, bezpieczeństwa w inżynierii, nanotechnologii, farmacji czy ochronie środowiska. Uczelnia kształci zarówno studentów, jak i sędziów czy policjantów. Dysponuje znakomitą bazą laboratoryjną, na bieżąco analizując incydenty w przestrzeni cybernetycznej na całym świecie.
Polska delegacja przekonywała do studiowania w Polsce. Ofertę Politechniki Opolskiej zaprezentowała dr hab. inż. Anna Król, prof. PO mówiąc o anglojęzycznej ścieżce kształcenia na kierunku inżynieria środowiska. Niewykluczone, że już od października tego roku pierwsza grupa studentów z Indii będzie studiować na Politechnice Opolskiej.
Ponadto gospodarze przyjęli propozycję zorganizowania w Ahmedabadzie targów „Study in Poland”, prowadzonych przez Fundację Edukacyjną PERSPEKTYWY.
W polskiej delegacji udział wzięli:
Prof. Marek Tukiendorf, rektor Politechniki Opolskiej, przewodniczący Komisji ds. Współpracy Międzynarodowej KRASP,
Dr hab. inż. Anna Król, prof. PO, prodziekan ds. współpracy i rozwoju Wydziału Mechanicznego Politechniki Opolskiej,
Prof. Lech Dzienis, rektor, Politechniki Białostockiej, przewodniczący Komisji ds. Innowacyjności i Współpracy z Gospodarką KRASP
Prof. Teofil Jesionowski, prorektor ds. edukacji ustawicznej Politechniki Poznańskiej,
Prof. Michał Zasada, prorektor ds. współpracy międzynarodowej SGGW,
Dr Mirosław Słomiński, pełnomocnik rektora Politechniki Warszawskiej ds. Partnerstwa Gospodarczego.
Indie są szybko rozwijającym się rynkiem z bardzo młodym społeczeństwem. Prawie połowa ludności tego kraju nie przekracza 25 lat. Obecnie wg najnowszych szacunków w Indiach mieszka ok miliarda 250 milionów ludzi.