Katedra Inżynierii Materiałów Budowlanych Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Opolskiej jest realizatorem dwóch projektów wymiany osobowej z Wydziałem Budownictwa Politechniki w Pradze i Wydziałem Budownictwa Politechniki w Brnie.
W maju podano wyniki konkursu ogłoszonego przez Departament Współpracy Międzynarodowej MNiSW w Warszawie i Departament Projektów i Programów Strategicznych MEMiS w Pradze na realizację programów wymiany osobowej pomiędzy ośrodkami naukowymi w Polsce i ośrodkami naukowymi Republiki Czeskiej. Na 60 zgłoszonych projektów do realizacji w ramach wymiany osobowej Polska – Czechy zakwalifikowano, przez obie strony, 16 projektów. Wśród nich są dwa projekty zgłoszone przez prof. Stefanię Grzeszczyk realizowane w Katedrze Inżynierii Materiałów Budowlanych Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Opolskiej na lata 2016-2017.
Współrealizatorem pierwszego projektu pt. „Reologia materiałów na bazie glinokrzemianów aktywowanych alkaliami” jest Wydział Budownictwa Politechniki w Brnie, a kierownikiem projektu ze strony czeskiej jest prof. Pavla Rovnaníková – wybitny specjalista w zakresie chemii cementu i spoiw budowlanych.
Natomiast drugi projekt pt. „Kompleksowe badania właściwości betonów z proszków reaktywnych (RPC)” realizowany jest wspólnie z zespołem kierowanym przez doc. ing. Evę Vejmelkovą Ph.D. z Katedry Inżynierii Materiałowej i Chemii Wydziału Budownictwa w Pradze. W zespole realizującym projekt jest także Prof. Robert Černy – autorytet naukowy w zakresie fizyki materiałów.
W dniach 28.11-1.12.2016 r. realizatorzy projektu z Katedry Inżynierii Materiałów Budowlanych: prof. Stefania Grzeszczyk, dr hab. Elżbieta Janowska-Renkas, prof. PO i mgr inż. Jolanta Kowalska przebywali z roboczą wizytą na Wydziale Budownictwa Politechniki w Brnie. W czasie pobytu przeprowadzono serie badań reologicznych geopolimerów. Pracowano nad procedurą prowadzenia pomiarów i interpretacją wyników badań, które będą przedmiotem wspólnej publikacji naukowej.
Podczas wizyty była okazja do zwiedzenia imponującego Centrum Naukowo-Badawczego Wydziału Budownictwa Politechniki w Brnie „Advanced Materials, Structures and Technologies” –AdMas. Centrum usytuowane jest na łącznej powierzchni około 5.500 m2. Koszt inwestycji to 900 mln CZK, natomiast koszt wyposażenia w aparaturę badawczą – 250 mln CZK.
Centrum skupia się na badaniach rozwoju i aplikacji zaawansowanych materiałów budowlanych, konstrukcji i technologii w budownictwie, a także systemami transportu i infrastruktury miast. Centrum odpowiada także na zapotrzebowania badawcze inwestorów w branży konstrukcji budowlanych i inżynierskich. Wydział Budownictwa jest ekspertem na liście Ministerstwa Sprawiedliwości Republiki Czeskiej w zakresie konstrukcji budowlanych i inżynierskich oraz geodezji i kartografii.
Struktura organizacyjna Centrum obejmuje dwa obszary badawcze: „Rozwój zaawansowanych materiałów budowlanych” i Rozwój zaawansowanych konstrukcji i technologii”.
Pierwszy z nich, który był przedmiotem szczególnego zainteresowania pracowników Katedry Inżynierii Materiałów Budowlanych, skupia nowoczesną aparaturę do badań mikrostruktury oraz technologii materiałów budowlanych. Na szczególną uwagę zasługują badania składu fazowego i mikrostruktury przy wykorzystaniu dyfraktometru rentgenowskiego i mikroskopu skaningowego, a szczególnie badania mikrostruktury przy pomocy tomografu komputerowego pozwalającego na wizualizację badanego materiału w skali 3D.
W obszarze rozwoju zaawansowanych materiałów budowlanych Centrum prowadzi kompleksowe badania właściwości materiałów i badania zmierzające do ich poprawy tj. modelowanie i symulacja właściwości materiałów w oparciu o wiedzę wynikającą z badań eksperymentalnych. Badania obejmują wpływ agresywnych mediów na trwałość materiałów budowlanych, monitoring rozwoju destrukcji oraz rozwoju rys i korozji, analizę zachowania się materiałów w wysokich temperaturach aż do 1600oC, analizę mikrostruktury materiałów budowlanych z określeniem składu fazowego.
W ramach Centrum funkcjonuje także Akredytowane Laboratorium Materiałów Budowlanych i Technologii Betonu. Obejmuje swoim zakresem badania spoiw, kruszyw, mieszanki betonowej i stwardniałego betonu oraz badania materiałów i wyrobów budowlanych.
Poniżej kilka zdjęć z pobytu na Politechnice w Brnie:




W dniach 1-2.12.2016 r. w ramach realizacji projektu pt. „Kompleksowe badania właściwości betonów z proszków reaktywnych (RPC)” z roboczą wizytą w Katedrze Inżynierii Materiałów Budowlanych Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Opolskiej przebywali pracownicy Politechniki w Pradze: prof. Robert Černy, doc. ing. Eva Vejmelková Ph. D. i Ing. Lukáš Fiala Ph. D.
W czasie wizyty przeanalizowano harmonogram pracy projektu. Ustalono terminy realizacji poszczególnych etapów projektu i odpowiedzialnych za ich realizację.
Nasi Goście z Politechniki w Pradze zwiedzili Pracownie Badań Fizyko-Chemicznych w Katedrze Inżynierii Materiałów Budowlanych. Szczególnie interesowali się badaniami reologicznymi kompozytów cementowych i badaniami ciepła hydratacji spoiw budowanych przy wykorzystaniu nowoczesnej aparatury będącej w posiadaniu katedry. Ponadto naukowcy z Czech zwiedzili Laboratorium Konstrukcji Budowlanych funkcjonujące w Katedrze Mechaniki, Konstrukcji Budowlanych i Inżynierskich WBiA.
Poniżej zdjęcia z pobytu pracowników Politechniki w Pradze na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Opolskiej.



