150 rektorów, dziekanów, pracowników naukowych wzięło udział w Polsko-Ukraińskich Dniach Edukacji, Nauki i Innowacji w Kijowie. Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” zorganizowała również Targi Edukacji. Wspólne posiedzenie odbyli także rektorzy polskich i ukraińskich politechnik. Rektor Politechniki Opolskiej był głównym prowadzącym panel o umiędzynarodowieniu.
Spotkanie w stolicy Ukrainy było doskonałą okazją do zaprezentowania możliwości współpracy z uczelniami technicznymi z kilkunastu miast naszego wschodniego sąsiada. „Nie ma lepszego sposobu na pielęgnowanie dotychczasowej i rozpoczynanie nowej współpracy jak właśnie takie spotkania i dużo rozmów indywidualnych. Musimy się poznawać” – mówiła podczas wspólnego Forum Polskich i Ukraińskich Uczelni Technicznych Lilia Hryniewicz, minister nauki i oświaty Ukrainy. Pani Minister podkreślała, że nauka nie zna granic administracyjnych i nie powinno się ich sztucznie stawiać. „Nasze kontakty będą jeszcze lepsze, bo właśnie biurokracja może się zmniejszyć” – dodawał prof. Tadeusz Słomka, przewodniczący Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych. Prof. Słomka nawiązał do decyzji Parlamentu Europejskiego o włączeniu Ukrainy do ruchu bezwizowego z państwami Unii Europejskiej. „Likwidowane są kolejne bariery” – dodał przewodniczący.
Waldemar Siwiński, prezes Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy”, główny organizator Dni Polskiej Nauki w Kijowie, wskazywał na rolę współpracy z Ukrainą w kontekście umiędzynarodowienia. „Pojęcie umiędzynarodowienia polskiej nauki jest bardzo szerokie. To nie tylko liczba studentów, których przyjmujemy, ale także wymiana naukowa, aplikowanie o wspólne projekty, które później mogą być wdrażane w przemyśle” – powiedział prezes. Waldemar Siwiński zaznaczył, że studenci z Ukrainy stanowią ponad połowę z 65 tysięcy osób z zagranicy, które kształcą się w Polsce.
Sprawa umiędzynarodowienia była jednym z tematów okrągłych stołów, przy których debatowano o wymianie akademickiej. Głównym prowadzącym tę część Forum był prof. Marek Tukiendorf, rektor Politechniki Opolskiej, przewodniczący Komisji ds. Współpracy Międzynarodowej KRASP i wiceprzewodniczący KRPUT. „Zapraszamy Was do współpracy, przygotowaliśmy zestawienia dostępnych programów europejskich, do których możemy aplikować” – mówił na początku posiedzenia. Rektor dodał, że celem uczelni jest również stwarzanie dobrego klimatu wokół przyjmowania Ukraińców w Polsce. „Temu miał służyć między innymi Dzień Ukraiński na Politechnice Opolskiej, który zorganizowaliśmy w przeddzień wyjazdu do Kijowa” – zaznaczył prof. Tukiendorf. W obradach okrągłych stołów wzięli udział prof. Krzysztof Malik, prorektor ds. studenckich i inwestycji oraz dr hab. inż. Katarzyna Szwedziak, prof. PO, dziekan Wydziału Inżynierii Systemów Technicznych.
W czasie dwudniowego forum, oprócz obrad plenarnych odbyło się siedem równoległych sesji. Obok wspomnianego umiędzynarodowienia mówiono o innowacjach, start up’ach, czy podwójnych dyplomach.
W Centrum Kultury i Sztuki Politechniki Kijowskiej odbył się na zakończenie koncert z udziałem zespołów artystycznych polskich uczelni. Gościem specjalnym koncertu była piosenkarka Kasia Moś, reprezentantka Polski na odbywającym się w maju br. w Kijowie finałowym konkursie Eurowizji 2017.
Polsko-ukraińskie debaty edukacyjne w Kijowie, odbyły się przy wsparciu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego RP, Ministerstwa Edukacji i Nauki Ukrainy, przy aktywnym udziale Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, Krajowego Punktu Kontaktowego „Horyzont 2020”, Politechniki Kijowskiej im. Igora Sikorskiego (KPI) i Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy”.