Naukowcy z Politechniki Opolskiej zajmą się funkcjonalną analizą powierzchni w inżynierii mechanicznej oraz sprawdzą metrologię nierówności powierzchni w technikach addytywnych. Środki na ten cel przyznało Ministerstwo Edukacji i Nauki w ramach programu Polska Metrologia.
Z efektów prac naukowców skorzysta m.in. przemysł lotniczy
i samochodowy.
O środki z programu Polska Metrologia aplikowały najważniejsze uczelnie w Polsce. – To pokazuje, że należymy do ścisłej czołówki polskich jednostek zajmujących się metrologią. W programie Polska Metrologia zorganizowanym przez Ministerstwo Edukacji i Nauki ubiegaliśmy się o dwa granty. W pierwszym, dotyczącym funkcjonalnej analizy powierzchni w inżynierii mechanicznej jesteśmy liderem, Politechnika Poznańska jest konsorcjantem. W drugim grancie dotyczącym metrologii nierówności powierzchni w technikach addytywnych to Politechnika Poznańska jest liderem natomiast Politechnika Opolska i Politechnika Rzeszowska są konsorcjantami – informuje prof. Grzegorz Królczyk, prorektor ds. nauki i rozwoju Politechniki Opolskiej.
– Obydwa granty dotyczą cech funkcjonalnych powierzchni i analizy powierzchni pod kątem jej funkcjonalności w różnych skalach. Powierzchni wytwarzanych w sposób tradycyjny, czyli poprzez operacje technologiczne jak toczenie, frezowanie, szlifowanie ale także powierzchni wydrukowanych. Nie wystarczy nam analiza wytworzenia powierzchni, chcemy wiedzieć, jak ta powierzchnia zachowa się w dalszej eksploatacji, co jest bardzo ważne w takich przemysłach jak lotniczy, samochodowy, gdzie później efekty naszych prac zostaną wykorzystane – podkreśla prof. Grzegorz Królczyk dodając, że oba granty warte są dwa miliony złotych. Kierownikami projektów są: prof. Piotr Niesłony i prof. Jolanta Królczyk.
Przypomnijmy, że Politechnika Opolska jest jedną z ośmiu uczelni wyższych, które znalazły się w Polskiej Unii Metrologicznej powstałej jesienią ubiegłego roku. Działania Unii koncentrują się m.in. na współpracy z przemysłem i otoczeniem biznesowym.