Środowisko naukowe po raz kolejny wybrało na przewodniczącego Komitetu Inżynierii Produkcji Polskiej Akademii Nauk prof. Ryszarda Knosalę, doktora honoris causa i wieloletniego wykładowcę Politechniki Opolskiej.
Trudno wyobrazić sobie inny wybór! Profesor jest pionierem polskiej inżynierii produkcji i inicjatorem wprowadzenia jej do PAN, jako samodzielnej dyscypliny naukowej.
Dzięki jego staraniom na politechnice zainaugurowano ogólnopolski klaster ,,Wspólnota Wiedzy i Innowacji w Inżynierii Produkcji”, zrzeszający wszystkie uczelnie techniczne, 40 przedsiębiorstw przemysłowych i samorządy.
Profesor jest też autorem wielokrotnie nagradzanego cyklu podręczników ,,Zarządzanie i inżynieria produkcji”, unikalnego przedsięwzięcie, do realizacji którego powołał zespół 65 autorów, w tym 42 profesorów z 25 uczelni akademickich, którzy opracowali 22 pozycje.
Nie trzeba już przypominać, że profesor stoi także za wprowadzeniem do oferty kształcenia (dziś także na poziomie studiów doktoranckich) inżynierii produkcji na Politechnice Opolskiej, z którą związany jest od 1997 r (aktualnie jako dyrektor Instytutu Innowacyjności Procesów i Produktów na Wydziale Inżynierii Produkcji i Logistyki).
Obok przewodniczenia komitetowi PAN prof. Knosala pełni wiele ważnych funkcji w nauce: jest, między innymi, członkiem Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów oraz Prezesem Polskiego Towarzystwa Zarządzania Produkcją.
Prof. Knosala zasłynął w naszym regionie wieloma, kluczowymi dla Opolszczyzny przedsięwzięciami, między inymi inicjatywą ratowania jezior turawskich, czy powołaniem w Opolu hospicjum. O sobie mówi ,,Jestem synem tej ziemi”.
Sylwetka Profesora Ryszarad Knosali