Dziś na Politechnice Opolskiej spotkali się najważniejsi przedstawiciele nauki, przemysłu i dyplomacji Polski oraz Portugalii, aby dyskutować o wspólnych przedsięwzięciach mających zapewnić bezpieczeństwo energetyczne w naszej części świata.
Wśród nich jedno z ważniejszych miejsc zajęło zagadnienie energii odnawialnych, które w Portugalii stanowią aż 60% całej produkcji energii (nasi partnerzy pozyskują ją z wody i wiatru), a także technologii Smart Power Grid, którą prof. Bronisław Misztal – ambasador Polski w Portugalii i inicjator spotkania – nazwał nieprawdopodobnie futurystyczną.
Drugi, obok ambasadora, współorganizator imprezy – przewodniczący Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych prof. Tadeusz Więckowski zwrócił uwagę na potrzebę konsolidacji nauki i przemysłu w skali międzynarodowej i wspólne pozyskiwanie unijnych środków. Dobrym fundamentem pod taką konsolidację wydaje się podpisane w październiku 2013 r. porozumienie o współpracy między KRPUT, a jej portugalskim odpowiednikiem CCISP, z prof. Joaquimem Mourato na czele.
Dzięki zaangażowaniu rektora Politechniki Opolskiej prof. Marka Tukiendorfa miejscem zawarcia tego historycznego porozumienia również było Opole, gospodarz zarówno poprzedniego, jak i dzisiejszego spotkania w polsko – portugalskim gronie odpowiada bowiem w KRPUT za współpracę zagraniczną.
Na obrady o tak istotnym, europejskim wymiarze prof. Tukiendorf zaprosił także władze regionu – zastępcę prezydenta Opola Krzysztofa Kawałko oraz marszałka województwa opolskiego Andrzeja Bułę, który nawiązując do obecności prof. Misztala i Pani Marii Amelii Paivy, pełniącej misję w Polsce, a także do wcześniejszych wizyt dyplomatów z Kazachstanu i Chorwacji, żartował, że Opole przeżywa ,,najazd abmasadorów” i – już z pełną powagą zapewnił, że zależy mu na tworzeniu w regionie nowej jakości, stąd jego poparcie dla podobnych inicjatyw.
Ideą spotkania było omówienie możliwości współpracy między nauką a firmami branży energetycznej, więc obok polityków i naukowców zrzeszonych w KRPUT i CCISP na konferencji obecni byli prezesi najważniejszych przedsiębiorstw z Polski (Polskie Sieci Elektroenergetyczne, TAURON Dystrybucja, Energa Operator, PGNiG Termika, RWE Stoen Operator) i Portugalii (Energias de Portugale).
Henryk Majchrzak zarządzający PSE nazwał wymianę doświadczeń z portugalskimi partnerami nie tylko interesującą, ale i konieczną. Jak bowiem powiedział prof. Mourato – przemysł energetyczny to przecież filar wszystkich gospodarek wpółczesnej Europy.