W dniu 4 lutego 2020 roku rektor Politechniki Opolskiej dr hab. inż. Marcin Lorenc i marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła podpisali porozumienie o współpracy, które związane jest ze złożeniem wniosku, w ramach programu LIFE, o dofinansowanie projektu: „Wdrożenie systemu zarządzania jakością powietrza w województwie opolskim”. Politechnika Opolska jest jednym ze współbeneficjentów tego projektu.
Beneficjentem koordynującym jest Województwo Opolskie, a pozostałymi współbeneficjentami są 42 samorządy gminne w województwie opolskim.
Głównym celem projektu jest zwiększenie zdolności i poprawa jakości administracji publicznej województwa opolskiego wszystkich szczebli w stosunku do działań naprawczych określonych w planie ochrony powietrza (POP) poprzez:
– przygotowanie i wdrożenie do praktyki samorządów województwa opolskiego na wszystkich jego poziomach (gmina, powiat, województwa) jednolitego systemu informacyjnego wspierającego realizację POP,
– zwiększenie świadomości społecznej w zakresie problematyki jakości powietrza poprzez zwiększenie zaangażowania samorządów, społeczeństwa oraz organizacji pozarządowych i podmiotów lokalnych w realizację działań naprawczych oraz działania na rzecz zapewnienia publicznego wsparcia działań naprawczych w zakresie POP.
Politechnika Opolska jako partner projektu przygotuje i zorganizuje studia podyplomowe dla gminnych koordynatorów ds. ochrony powietrza. Studia będą się odbywać na Wydziale Mechanicznym Politechniki Opolskiej. Większość kadry dydaktycznej to pracownicy Wydziału Mechanicznego, a także Wydziału Ekonomii i Zarządzania. Naukowcy posiadają duże doświadczenie w tematyce związanej z wytworzeniem kompetencji wśród gminnych koordynatorów Programu Ochrony Powietrza. Dzięki temu w każdej gminie pojawi się wykwalifikowany doradca, który będzie mógł pomóc każdemu kto się do nich zgłosi, np. w wyborze ekologicznego źródła ciepła. Doradzi też w jaki sposób uzyskać dofinansowanie do wymiany pieca i jaką ofertę zaproponować.
Początek realizacji projektu przewidziano na 1.08.2020, a zakończenie na 30.08.2022, przy czym studia podyplomowe rozpoczną się w lutym 2021 roku i będą trwały do stycznia 2022 roku.