Politechnika Opolska jest jedną z ośmiu uczelni wyższych, które znalazły się w Polskiej Unii Metrologicznej. Działania Unii koncentrować się będą m.in. na współpracy z przemysłem
i otoczeniem biznesowym. Ten obszar jest niezwykle pożądany przez przedsiębiorców, szczególnie tych nieposiadających odpowiedniego zaplecza i infrastruktury metrologicznej.
– To dla naszej uczelni duże wyróżnienie, z którym wiążemy duże szanse rozwoju. Politechnika Opolska jest jednostką rozpoznawalną w kraju w obszarze metrologii, w tym metrologii powierzchni, ale także metrologii mechanicznej i elektrycznej – podkreśla prof. Grzegorz Królczyk, prorektor ds. nauki i rozwoju Politechniki Opolskiej.
Metrologia to nauka o pomiarach. Nie ma możliwości rozwoju firm, zwiększania jakości produktów w warunkach przemysłowych bez rzetelnego pomiaru części, elementów, podzespołów.
Biuro Polskiej Unii Metrologicznej znajduje się na Politechnice Lubelskiej, gdzie właśnie uroczyście podpisano deklarację przystąpienia do Unii. Oprócz Politechniki Opolskiej, podpisy pod dokumentem złożyli przedstawiciele Politechnik: Krakowskiej, Lubelskiej, Łódzkiej, Poznańskiej, Śląskiej, Świętokrzyskiej, Warszawskiej oraz instytutów naukowych i urzędów: Instytutu Metalurgii i Żelaza Sieci Badawczej Łukasiewicz, Głównego Urzędu Miar.
– Głównym celem Unii jest integracja polskich instytucji zajmujących się metrologią. Chcemy wspólnie w sposób efektywny zarządzać przepływem informacji, nie tylko o charakterze intelektualnym i naukowym, ale również o posiadanym i możliwym do wykorzystania zapleczu badawczym. Takie scentralizowanie umożliwi skuteczną wymianę myśli, rozwój kadry, racjonalny rozwój zaplecza naukowo-badawczego i skuteczną współpracę z otoczeniem społeczno-biznesowym – mówi prof. Zbigniew Pater, rektor Politechniki Lubelskiej.
Jak podaje Politechnika Lubelska, działania Polskiej Unii Metrologicznej koncentrować się będą m.in. na współpracy z przemysłem i otoczeniem biznesowym. Ten obszar jest niezwykle pożądany przez przedsiębiorców, szczególnie tych nieposiadających odpowiedniego zaplecza i infrastruktury metrologicznej. Ponadto naukowcy opracują i zaczną wdrażać system wsparcia kadry, który będzie obejmował staże dla młodych pracowników nauki, w tym także studentów, pomoc przy doktoratach wdrożeniowych, udział w badaniach, kursach i szkoleniach z zakresu metrologii.
– Musimy rozwijać nasze potencjały w warunkach współpracy, abyśmy mogli podejmować takie inicjatywy, które niejednokrotnie będą przerastać możliwości pojedynczej jednostki. Nasza współpraca sprawi, że staniemy się w wymiarze krajowym bezkonkurencyjni, a na arenie międzynarodowej konkurencyjni – zaznacza prof. Jacek Semaniak, prezes Głównego Urzędu Miar.

Minister Edukacji i Nauki przeznaczył 20 mln zł na celowe projekty w tym obszarze. – Program będzie wspierał realizację projektów służących: podniesieniu poziomu kompetencji instytucji metrologicznych, wzmocnieniu kapitału intelektualnego, zwiększeniu konkurencyjności gospodarki, rozwoju nowoczesnych technologii, stymulowanie rozwoju metrologii, w szczególności w obszarach zdrowia, środowiska i energii, zaawansowanych technik pomiarowych oraz rozwoju technologii cyfrowych – wylicza dr Andrzej Kurkiewicz, wiceprezes Głównego Urzędu Miar, któremu w Lublinie towarzyszył Piotr Ziółkowski, dyrektor generalny Głównego Urzędu Miar.
– Jako konsorcjanci chcemy zwiększyć siłę oddziaływania i świadomość społeczną dotyczącą jakości pomiarów. Dla samej Politechniki Opolskiej oznacza to nie tylko dostęp do finansowania projektów, będziemy mogli budować zespoły z pracownikami innych uczelni czy Głównego Urzędu Miar, co pozwoli na wymianę doświadczenia – zauważa prof. Grzegorz Królczyk.