Blisko 50 naukowców odebrało w środę dyplomy potwierdzające awans naukowy. Po dwóch latach przerwy wywołanej pandemią koronawirusa na Politechnice Opolskiej odbyły się uroczyste promocje doktorskie.
– Maj jest szczególnym miesiącem w kalendarzu akademickim. Poza Piastonaliami, na które studenci już czekają, obchodzimy Święto Politechniki Opolskiej. Z tej okazji promowaliśmy dzisiaj naszych doktorów i doktorów habilitowanych – informuje prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej. – Na ten moment politechnika w tym obszarze kształci w trzech dyscyplinach technicznych, to: inżynieria lądowa i transport, inżynieria mechaniczna oraz automatyka, elektronika i elektrotechnika. Poziom wszystkich prac jest bardzo wysoki, najważniejsze jest to, że wiele z nich ma zastosowanie w przemyśle. Warto podkreślić, że wielu z naszych doktorów jest pracownikami przemysłu, którzy w ramach rozprawy naukowej wykonują konkretne zadania, wdrażane następnie w przemyśle – dodaje prof. Marcin Lorenc.
W gronie dziesięciu promowanych doktorów habilitowanych jest prof. Szczepan Paszkiel z Katedry Elektroenergetyki i Energii Odnawialnej Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki Politechniki Opolskiej, który swoją rozprawę habilitacyjną poświęcił poprawie jakości życia osób z niepełnosprawnościami.
– Zajmowałem się interfejsami mózg-komputer, a konkretnie wyobrażeniem ruchu, które może posłużyć do tego, żeby sterować obiektem rzeczywistym. To wyobrażenie ruchu oczywiście musi powstać w naszej głowie. Za pomocą odpowiednich urządzeń, w tym elektroencefalografów jesteśmy w stanie pobrać sygnały mózgowe z powierzchni głowy a następnie odpowiednio je sklasyfikować do tego, żeby móc wykonywać ruch danym obiektem rzeczywistym w postaci robota czy też wirtualnym w postaci awatara. To tylko część zagadnień, które poruszałem w ramach pracy habilitacyjnej – relacjonuje prof. Szczepan Paszkiel i tłumaczy: jeśli ktoś ma niedowład kończyn górnych i dolnych a sprawny mózg, to jest uwięziony we własnym ciele. Tego typu badania mogą pomóc takim osobom wykonywać podstawowe czynności czyli sterować różnego rodzaju obiektami jak np. w inteligentnych domach światłem, czy np. przełączać kanał w telewizorze.

– Prawie trzy lata czekałam na ten dzień, który jest bardzo ważny i radosny dla każdego naukowca – podkreśla prof. Marta Kurek z Katedry Mechaniki i Podstaw Konstrukcji Maszyn Wydziału Mechanicznego Politechniki Opolskiej. – Tematem mojej rozprawy habilitacyjnej było szacowanie trwałości zmęczeniowej dla różnych materiałów konstrukcyjnych z uwzględnieniem kąta orientacji płaszczyzny krytycznej. Dla każdego inżyniera, który zajmuje się szacowaniem trwałości zmęczeniowej materiałów konstrukcyjnych stworzyłam model, który jest ułatwieniem jego pracy. Inżynier do programu może włożyć dane, który policzy za niego trwałość zmęczeniową – wyjaśnia prof. Marta Kurek.
Natomiast w gronie 35 doktorów, którzy nie tylko odebrali dyplomy, ale także złożyli uroczyste ślubowanie, są także absolwenci politechniki, w tym dr inż. Dariusz Masłowski z Katedry Logistyki Wydziału Inżynierii Produkcji i Logistyki Politechniki Opolskiej. – Ukończyłem logistykę pierwszego stopnia i drugi stopień zarządzania produkcją i usługami. Zacząłem pracę na uczelni. Po niespełna dziewięciu latach odebrałem dyplom doktora nauk technicznych. Mój doktorat polegał na optymalizacji komunikacji miejskiej na przykładzie Opola. Starałem się odnaleźć rozwiązanie, które będzie opierało się na pewnych algorytmach do optymalizacji ruchu miejskich autobusów – relacjonuje dr inż. Dariusz Masłowski.

– Praca nad doktoratem jest bardzo trudna, czasochłonna. Wiąże się z tym wiele wyrzeczeń, ale warto – podkreśla dr inż. Małgorzata Dendera – Gruszka z Katedry Logistyki Wydziału Inżynierii Produkcji i Logistyki Politechniki Opolskiej, której praca dotyczyła modelowania transformujących się łańcuchów dostaw w branży przemysłu ciężkiego.
– Skupiłam się na praktycznym aspekcie łańcuchów dostaw, gdyż dostępne badania naukowe dotychczas mówiły tylko o aspekcie teoretycznym. Obecnie moja kariera naukowa skupia się w dalszym ciągu na badaniu łańcuchów dostaw tyle, że w innych branżach – mówi dr inż. Małgorzata Dendera – Gruszka.
– Co prawda przez ostatnie dwa lata nie świętowaliśmy promocji doktorskich i habilitacyjnych, ale to nie oznacza, że przez ten czas nic się w obszarze nauki na uczelni nie działo. Wręcz przeciwnie, to był okres wytężonej pracy naukowej, miarodajne wskaźniki pokazują, że Politechnika Opolska cały czas pnie się do góry, współpracujemy z przemysłem o czym świadczą doktoraty wdrożeniowe, których realizujemy aż 15. Ponadto, odnotowaliśmy czterokrotny wzrost wniosków patentowych, realizujemy coraz więcej projektów międzynarodowych czy też dotyczących umiędzynarodowienia. Mam wrażenie, że my się dopiero rozpędzamy – podsumowuje prof. Grzegorz Królczyk, prorektor ds. nauki i rozwoju Politechniki Opolskiej.
Doktorzy habilitowani Politechniki Opolskiej:
w dyscyplinie inżynieria lądowa i transport:
– dr hab. inż.Maciej Dutkiewicz
– dr hab. inż. Andrzej Marynowicz
– dr hab. inż. Seweryn Kokot
w dyscyplinie automatyka, elektronika i elektrotechnika:
– dr hab. inż. Adrian Młot
– dr hab. inż. Ryszard Kopka
– dr hab. inż. Marek Rydel
– dr hab. inż. Szczepan Paszkiel
– dr hab. inż. Marcin Kowol
w dyscyplinie inżynieria mechaniczna:
– dr hab. inż. Marta Kurek
– dr hab. inż. Roland Pawliczek
Doktorzy Politechniki Opolskiej:
w dyscyplinie inżynieria lądowa i transport:
– dr inż. Alina Kaleta-Jurowska
– dr inż. Mariusz Czabak
– dr inż. Daniel Przywara
– dr inż. Karolina Tatara
– dr inż. Marcin Tatara
– dr inż. Tomasz Maleska
– dr inż. Krystian Jurowski
w dyscyplinie automatyka, elektronika i elektrotechnika:
– dr inż. Agnieszka Tiszbierek
– dr inż. Jacek Łuczak
– dr inż. Marcin Kulik
– dr inż. Marek Krok
– dr inż. Piotr Szpulak
– dr inż. Rafał Gabor
– dr inż. Nataliia Kashpruk
– dr inż. Jakub Osuchowski
– dr inż. Norbert Adamkiewicz
– dr inż. Krzysztof Rogowski
– dr inż. Tomasz Feliks
– dr inż. Daniel Jancarczyk
– dr inż. Artur Pala
w dyscyplinie inżynieria mechaniczna:
– dr inż. Agnieszka Łagoda
– dr inż. Aleksandra Otawa
– dr inż. Karolina Skoczkowska
– dr inż. Małgorzata Dendera-Gruszka
– dr inż. Marta Bogdan-Chudy
– dr inż. Janusz Lewandowski
– dr inż. Piotr Mróz
– dr inż. Dariusz Masłowski
– dr inż. Roman Chudy
– dr inż. Ewelina Böhm
– dr inż. Jacek Tomasiak
– dr inż. Szymon Kołodziej
– dr inż. Marek Wiąckiewicz
– dr inż. Ewelina Łukasiewicz
– dr inż. Barbara Tomaszewska-Wach