Możliwość odbywania staży naukowych, wspólne projekty naukowo-badawcze a przede wszystkim realne kontakty pomiędzy pracownikami – tak będzie wyglądać współpraca Politechniki Opolskiej z Instytutem Telekomunikacji i Globalnej Przestrzeni Informacyjnej w Kijowie.
– Chcielibyśmy podpisać umowę o współpracy w tradycyjny sposób. Wiemy, jaka jest sytuacja, życzymy, żeby wojna się jak najszybciej skończyła. Politechnika jest bardzo mocno zaangażowana w pomoc dla państwa rodaków. Cieszymy się na możliwość współpracy – podkreślił prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej, który wyjątkowo w formule online rozpoczął w czwartek współpracę z kijowskim Instytutem Telekomunikacji i Globalnej Przestrzeni Informacyjnej.

– Instytut funkcjonuje w Kijowie od 21 lat, dynamicznie się rozwija, realizuje wiele projektów finansowanych nie tylko z państwowych ale także komercyjnych źródeł. Od 2015 roku Instytut aktywnie współpracuje z sektorem związanym z bezpieczeństwem państwa i rozwojem systemów geolokalizacji – wylicza prof. Aleksandr Nikołajewicz Trofimchuk, dyrektor Instytutu Telekomunikacji i Globalnej Przestrzeni Informacyjnej w Kijowie.
– Współpraca będzie polegała m.in. na stażach naukowych pracowników Instytutu na Politechnice Opolskiej oraz odwrotnie. Będziemy prowadzić także wspólne projekty o charakterze naukowo-badawczym, organizować wspólne konferencje naukowe. Zależy nam także na realnych kontaktach pomiędzy pracownikami – podkreśla prof. Andrzej Cichoń, dziekan Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki.
