To nietypowa umowa o współpracy: większość podobnych Politechnika Opolska podpisuje z przedsiębiorstwami, środowiskiem przemysłowym, technicznym. Teraz rozpoczyna współpracę z Galerią Sztuki Współczesnej, gdzie już można zobaczyć prace dyplomowe studentów architektury.
– Nie zaczynamy współpracy od zera. Dzisiejsze podpisanie umowy o współpracy jest wynikiem pewnym działań. Nasze porozumienie ma wymiar edukacyjny, promocyjny, naukowy, artystyczny – wylicza Joanna Filipczyk, dyrektor Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu, która rozpoczyna współpracę z Politechniką Opolską, głównie z Wydziałem Budownictwa i Architektury. – Na pewno chcemy rozwijać to, co już wypracowaliśmy. Politechnika posiada także takie ciekawe kierunki jak wzornictwo przemysłowe, turystyka, wiele inicjatyw przed nami – dodaje Joanna Filipczyk.
– Współpraca pomiędzy galerią a pracownikami naszej katedry do tej pory miała wymiar edukacyjny, popularno-naukowy. Teraz nabierze nowych wymiarów, wspólnych działań będzie na pewno więcej. W GSW już można zobaczyć wystawę dyplomów absolwentów architektury studiów inżynierskich i magisterskich. To m.in. projekty zabudowy mieszkaniowej, hotelu studenckiego czy adaptacja historycznych obiektów. Wystawa jest częścią Światowego Dnia Architektury. Co roku będą przygotowywane kolejne – informuje prof. Monika Adamska, kierownik Katedry Architektury i Urbanistyki Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Opolskiej.
– Podpisanie porozumienia pomiędzy miejską instytucją kultury Galerią Sztuki Współczesnej a Politechniką Opolską jest ogromnie ważne z punktu widzenia rozwoju miasta. Nikt sobie nie wyobraża funkcjonowania miasta bez tych obu instytucji. Przestrzeń miasta zmienia się każdego dnia, mieszkańcy mają swoje oczekiwania, miasto nie będzie się rozwijało bez inżynierów, architektów, bez spojrzenia na miasto w szerszym kierunku – zaznacza Małgorzata Stelnicka, wiceprezydent Opola.
– To nietypowa umowa o współpracy. Większość umów, jakie podpisujemy, dotyczy przedsiębiorstw, przemysłu, badań naukowych, doktoratów wdrożeniowych. Tylko w zeszłym roku akademickim podpisaliśmy blisko 50 umów z szeroko rozumianym otoczeniem społeczno-gospodarczym – zauważa prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej.
– Cieszę się, że współpraca pomiędzy naszą uczelnią a Galerią Sztuki Współczesnej zostanie sformalizowana zwłaszcza, że możemy się pochwalić sukcesami naszych studentów architektury. Niedawno, podczas Ogólnopolskich Warsztatów Plenerowych Studentów Architektury w Chełmnie nasi studenci zdobyli aż cztery nagrody – podkreśla prof. Marcin Lorenc.
– O tym, że studenci architektury zdobywają naprawdę wysokie kwalifikacje świadczy fakt, że nasza uczelnia zajęła trzecie miejsce w rankingu ośrodków naukowych kształcących architektów. W zestawieniu przeprowadzonym przez Izbę Architektów Rzeczypospolitej Polskiej głównym kryterium był stopień zdawalności egzaminu na uprawnienia projektowe. Absolwenci architektury Politechniki Opolskiej wypadli bardzo dobrze, pokonując największe i najstarsze uczelnie w kraju. To także znalazło swoje odzwierciedlenie w otrzymanej kategorii naukowej dla dyscypliny architektura i urbanistyka. To B+, które uprawnia do nadawania stopni doktora i doktora habilitowanego – wylicza prof. Marcin Lorenc.