Silesia Automotive & Advanced Manufacturing jest klastrową inicjatywą działającą na rzecz rozwoju branży motoryzacyjnej na terenie województwa śląskiego i województw sąsiednich. Klaster SA&AM, koordynowany jest przez Katowicką SSE S.A.
– najlepszą Specjalną Strefę Ekonomiczną w Europie.
– Politechnika Opolska jest dla nas bardzo ważna. Przystąpienie uczelni do grona członków znanego nie tylko w Europie Klastra „Silesia Automotive & Advanced Manufacturing” pozwoli realizować to, co jest dla nas bardzo ważne, tzw. złoty trójkąt samorząd-nauka-biznes. Dzisiaj nowoczesny inwestor nie potrzebuje tylko samej infrastruktury, samej ziemi, potrzebuje dobrze wykwalifikowanego pracownika. Myślę, że nasza współpraca będzie przynosić owoce, że wspólnie z Politechniką Opolską będziemy tworzyć nowe projekty, takie kierunki studiów, które idą z duchem przyszłości – podkreśla Janusz Michałek, Prezes Zarządu Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A.

Klaster SA&AM obecnie tworzy prawie 200 firm z całego świata.
– W Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej jest ponad 500 przedsiębiorstw. Jesteśmy najlepszą strefą w Europie, drugą na świecie, przed nami jest tylko Dubaj. Zawsze powtarzam, że z Dubajem nie jesteśmy w stanie konkurować ze względu na finanse, ale poprzez taką współpracę, przez to, co robimy, czyli tworzenie współpracy na linii nauka-samorząd-biznes będziemy najlepsi. Myślę, że dzięki naszym kontaktom, inwestorom Politechnika Opolska także na tym skorzysta – dodaje Janusz Michałek.
– Bardzo nas cieszy współpraca z Klastrem „Silesia Automotive & Advanced Manufacturing” oraz Katowicką SSE. Przystąpienie do Klastra daje możliwość naszym pracownikom i studentom przede wszystkim uczestniczenia we współtworzeniu nowych technologii właśnie w branży automotive, która rozwija się bardzo mocno, szczególnie na Śląsku, stąd też nasi naukowcy znajdą tam bardzo dużo obszarów, w których będą mogli realizować swoje cele badawcze – zaznacza prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej.
– Studenci będą mogli odbywać praktyki w Klastrze, realizować tam swoje prace dyplomowe i zdobywać kompetencje w zaawansowanym obszarze produkcji przemysłowej. Natomiast dla naszych naukowców, poza realizacją prac dyplomowych, to możliwość pracy naukowej a także środek na realizowanie nowych, ciekawych projektów. Cyklicznie podpisujemy umowy o współpracę z kolejnymi podmiotami. To pokazuje szerokie otwarcie uczelni na współpracę z otoczeniem społeczno-gospodarczym. Taka jest misja Politechniki Opolskiej: współpracować, dzielić się tym, co wypracowujemy w naszych murach – informuje prof. Marcin Lorenc.
Klaster SA&AM wspiera rozwój kompetencji przedsiębiorstw i ich pracowników oraz tworzy dogodne warunki do rozwoju i powstawania nowych inwestycji motoryzacyjnych, organizuje rocznie kilkadziesiąt warsztatów tematycznych, współtworzy z partnerami mnóstwo wydarzeń branżowych oraz realizuje kilka dedykowanych projektów wspierających transformację przemysłową przedsiębiorstw i rozwój kompetencji ludzkich. Ponadto, Klaster dąży do zbudowania silnej platformy współpracy pomiędzy przedsiębiorstwami, instytucjami edukacyjnymi i naukowymi.
– Stąd też jako Politechnika Opolska będziemy pracować w utworzonej przez Klaster Radzie ds. Kompetencji w Sektorze Motoryzacyjnym z Uwzględnieniem Elektromobilności. Celem rady jest wypracowanie rozwiązań i dopasowanie systemu kształcenia do zapotrzebowania sektora motoryzacyjnego – zapowiada dr inż. Aneta Kucińska-Landwójtowicz, prorektor ds. współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym Politechniki Opolskiej.