– To wielkie możliwości rozwoju – tak dyrekcja placówki komentuje objęcie patronatem przez Politechnikę Opolską klasy I A Liceum Ogólnokształcącego.
– Współpraca z Politechniką Opolską zaowocowała podpisaniem umowy o objęciu patronatem naszej I klasy liceum przez uczelnię. Niewątpliwie daje to wielkie możliwości rozwoju uczniów, szczególnie zainteresowań naukami ścisłymi – podkreśla Ewa Włos, dyrektor Zespołu Szkół w Wołczynie, gdzie uczniowie klasy matematycznej będą się kształcić pod skrzydłami Politechniki Opolskiej.
– Planujemy pokazywać uczniom troszeczkę z innej strony, naukę jaką jest matematyka, z drugiej strony chcemy zaprosić też młodzież do naszych obiektów, laboratoriów, aby zobaczyli, jak od środka wygląda uczelnia. Wydaje się, że korzyści będą obustronne, bo dzięki temu my też poznajemy tę młodzież, widzimy jak zmieniają się ich pasje i zainteresowania – mówi prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej.
– Gdy dowiedzieliśmy się, że będziemy współpracować z politechniką bardzo się ucieszyliśmy. Jesteśmy wdzięczni za daną nam szansę, czujemy się wyróżnieni – dodał Jakub, jeden z uczniów klasy objętej patronatem.
Podczas podpisania umowy pomiędzy szkołą a uczelnią obecny był także Michał Siek, opolski kurator oświaty oraz Jan Leszek Wiącek, burmistrz Wołczyna. Zaraz po podpisaniu umowy w szkole otwarto pracownię programistyczno-robotyczną dla uczniów pierwszego poziomu edukacji.
– Niedawno w mediach prof. Marcin Lorenc mówił, że dzisiaj mamy zawody, jakich jeszcze 10 lat temu nie było. Świat przyspiesza i zmienia się na naszych oczach, więc zadaniem szkoły musi być przygotowanie młodzieży tak, aby potrafiła myśleć inaczej i sprostać wyzwaniom obecnych czasów. Dzisiaj przechodzimy na myślenie heurystyczne – musimy wykorzystywać myślenie twórcze – podkreśla Mirosław Kelniarz, nauczyciel informatyki.