Politechnika Opolska, obok uniwersytetu, jest partnerem Urzędu Marszałkowskiego w projekcie „Efektywny transfer wiedzy z nauki do przemysłu w województwie opolskim”. Jego celem jest zidentyfikowanie czynników sukcesu efektywności transferu technologii z Małych i Średnich Przedsiębiorstw do gospodarki.
Tego typu badania przeprowadzane są na małych i średnich przedsiębiorstwach zrzeszonych w Badeni-Wittenberdze z uwzględnieniem Izby Rzemieślniczej w Mannheim. Przedstawiciele politechniki: prof. Krzysztof Malik, prorektor ds. współpracy i rozwoju oraz dr hab. inż. Joachim Foltys, prof. PO, dziekan Wydziału Ekonomii i Zarządzania, dr Łukasz Dymek, prodziekan ds. współpracy i rozwoju oraz dr inż. Małgorzata Adamska, prodziekan ds. dydaktyki., wzięli udział w wizycie w Mannheim. Jednym z punktów wizyty było spotkanie w Akademii Kształcenia Dualnego, którą prowadzi Izba Rzemieślniczo-Handlowa w Mannheim. Zrzesza ona blisko 13 tys. przedsiębiorców zatrudniających prawie 85 tys. pracowników. Każdego roku Izba sprawuje opiekę nad około 5 tys. uczniów praktykujących w przedsiębiorstwach regionu.
Akademia Kształcenia Dualnego zajmuje się zarówno kształceniem od podstaw jak i realizacją kursów doskonalących kwalifikacje. W czasie wizyty w AKD delegacja miała okazję spotkać się z grupą polskich uczniów i pracowników realizujących 6-tygodniowy kurs doszkalający w zawodach spawacz, ślusarz, handlowiec, programator obrabiarek – realizujący szkolenie w ramach oferty Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu. Zaprezentowane zostały również warsztaty: elektromechanik samochodowy, stolarz, programator obrabiarek CNC, piekarz- cukiernik, fryzjer, kosmetyczka.