Politechnika Opolska wprowadza kolejne działania pronaukowe. Tym razem są to wewnętrzne granty dla interdyscyplinarnych zespołów naukowych, na które uczelnia przeznaczy 650 tysięcy złotych. W planach jest także wprowadzenie kolejnego wewnętrznego grantu – dla młodych pracowników.

– Zależy nam na wsparciu rozwoju naukowego naszych pracowników poprzez budowanie zespołów badawczych – podkreśla prof. Grzegorz Królczyk, prorektor ds. nauki i rozwoju Politechniki Opolskiej.
Uczelnia właśnie wprowadziła nowy, wewnętrzny grant DELTA, będący kolejnym narzędziem zwiększającym aktywność naukową.
– Zanim zaczniemy tworzyć zespoły na arenie międzynarodowej, takie zespoły powinny powstać na poziomie uczelnianym. Potocznie mówiąc, zanim zaczniemy biegać, musimy nauczyć się chodzić. Dlatego zależy nam na łączeniu pracowników w interdyscyplinarne zespoły, gdzie każdy jest specjalistą z innej dziedziny i tym samym ma inne spojrzenie na daną kwestię – tłumaczy prof. Grzegorz Królczyk.
Zainteresowanie nowym grantem wśród naukowców opolskiej uczelni było bardzo duże – złożono blisko 65 wniosków, co oznacza, że powstało aż tyle zespołów badawczych. Jeden zespół mógł otrzymać maksymalnie 30 tysięcy złotych.
– Na granty DELTA przeznaczyliśmy 650 tys. zł. Do realizacji wybrano 24 wnioski – wylicza prorektor.
Środki te wesprą badania naukowe, badania wstępne prowadzące do złożenia większego projektu czy pracę nad pomysłem, który może zostać opatentowany.
– Mobilizacja i umiejętność budowania interdyscyplinarnych zespołów, która niezbędna była do przygotowania wniosków, jest pierwszą wartością dodaną tej formy finansowania badań. Cieszy również fakt, iż w pracę wielu zespołów włączeni zostali doktoranci kształcący się w szkole doktorskiej. Z 24 doktorantów aż 16 znalazło się w zwycięskich zespołach – zauważa Anna Pieloch, kierownik Działu Nauki Politechniki Opolskiej.
A to dopiero pierwszy krok w obszarze wewnętrznych grantów. – W czerwcu planujemy uruchomić granty ALFA. Program ALFA będzie nie dla zespołów, tylko dla pojedynczych pomysłów naukowych dla młodych pracowników. W tym programie będzie można uzyskać 5 tys. zł wsparcia. Zasada jest prosta: pracownik otrzyma grant na konkretny cel badawczy, musi wskazać efekt naukowy i się z niego wywiązać – zaznacza prof. Grzegorz Królczyk.
Granty wewnętrzne to kolejne działania na Politechnice Opolskiej po wprowadzeniu autorskiego systemu projakościowego zwiększające aktywność naukową – działania te spowodowały czterokrotne zwiększenie liczby zgłoszeń patentowych oraz złożenie w ostatnim roku niemal 50 grantów w międzynarodowych zespołach.