Tylko cztery polskie uczelnie zakwalifikowano w nowym, ogólnoświatowym rankingu dotyczącym inżynierii mechanicznej. Jedną z nich jest Politechnika Opolska.
Mowa o rankingu Research.com, który sprawdza jak uczelnie się rozwijają, dotyczy stricte pracy oraz badań naukowych. – Dzięki temu uczelnie nie tylko widzą, w jakim są miejscu, ale także kandydaci na studia mogą sprawdzić, co dana uczelnia ma im do zaoferowania i na jakim poziomie – informuje prof. Grzegorz Królczyk, prorektor ds. nauki i rozwoju Politechniki Opolskiej.
Do pierwszej edycji rankingu Research.com tylko w obszarze inżynierii mechanicznej zakwalifikowano blisko 500 uczelni z całego świata. Z Polski: tylko cztery.
– To jeden z kluczowych obszarów, którym zajmują się nasi naukowcy. W zestawieniu krajowym jesteśmy na trzecim miejscu za Politechniką Lubelską i Politechniką Gdańską. Za nami jest Politechnika Łódzka. W skali całego świata jesteśmy na 222. miejscu. Zwracam jednak uwagę, że mówimy tylko o uczelniach, które dostały się do rankingu – mówi prof. Grzegorz Królczyk.
Ranking bierze pod uwagę osiągnięcia ośrodków naukowych, ale analizuje także osobno dorobek każdego naukowca: zbudowany jest na podstawie publikacji naukowych, ale tylko tych, dotyczących inżynierii mechanicznej. W pierwszej polskiej dziesiątce jest prof. Grzegorz Królczyk i prof. Munish Gupta (odpowiednio 5. i 9. miejsce).
– Research.com jest kolejnym, międzynarodowym rankingiem, który jasno wskazuje na wysoki poziom nauki na Politechnice Opolskiej. To kolejny dowód na to, że nasi naukowcy są cenionymi i szanowanymi specjalistami na arenie międzynarodowej – podsumowuje prof. Grzegorz Królczyk.
Przypomnijmy, że dorobek naukowców Politechniki Opolskiej ostatnio został doceniony w rankingu Nature Index, który klasyfikuje kraje i uczelnie pod względem liczby artykułów naukowych opublikowanych w najbardziej prestiżowych czasopismach naukowych na świecie.
Natomiast dane z platformy SciVal wskazują, że trzykrotnie w przeciągu dwóch lat wrosła liczba publikacji naukowców Politechniki Opolskiej w czołówce najbardziej prestiżowych czasopism naukowych na całym świecie, a po dokonania politechnicznych naukowców najczęściej sięgają Amerykanie.