Wraz z rozpoczęciem 2021 roku wkroczyliśmy w nową perspektywę programu Erasmus+, przewidzianą do roku 2027. Oznacza to, że część działań w ramach programu, które do tej pory były znane pracownikom i studentom naszej uczelni ulegną w najbliższych miesiącach pewnym zmianom.
Pierwszym krokiem by móc „wystartować” z nowym Erasmus-em było uzyskanie Erasmus Charter for Higher Education (ECHE) czyli Karty Erasmusa dla szkolnictwa wyższego określającej ogólne zasady i działania w ramach Erasmus+. Jej posiadanie jest warunkiem koniecznym udziału uczelni w programie, pozwalającym studentom i pracownikom uczestniczyć w międzynarodowych projektach wymiany akademickiej i odbywać zagraniczne mobilności.
Zgodnie z założeniami Karty ECHE Politechnika Opolska niezmiennie zobowiązana jest m.in. do pełnego poszanowania zasad niedyskryminacji, przejrzystości i równego dostępu do oferty programu dla wszystkich studentów i pracowników, a także do pełnego uznania efektów kształcenia za granicą.
Istotnym elementem zobowiązań w ramach nowej perspektywy Erasmus+ jest kwestia ochrony środowiska, w tym promowanie przyjaznych dla środowiska praktyk we wszystkich działaniach związanych z programem oraz jego całkowita digitalizacja. W tym aspekcie Karta ECHE nakłada na PO również konieczność podjęcia niezbędnych kroków w celu wdrożenia działań zapewniających wykorzystanie i promocję cyfrowych narzędzi Erasmus Without Paper (EWP).
Obecnie trwają wzmożone prace nad dostosowaniem procedur do potrzeb ‘bezpapierowej’ wymiany dokumentów i rozpoczęciem wykorzystywania EWP poprzez uczelniany system USOS.
Ważnymi aspektami zapisanymi w dokumencie są też kwestie związane z promowaniem postaw obywatelskich wśród uczestników programu, wdrażaniem zapisów Europejskiej Karty Studenta (European Student Card Initiative) oraz promowaniem mobilnej aplikacji Erasmus+ wśród studentów.
Szczegółowe zapisy i zobowiązania wynikające z ECHE 2021-27 dostępne są na stronie Działu Współpracy Międzynarodowej.
