Wspólne działania aktywizujące osoby z niepełnosprawnościami, wsparcie osób z niepełnosprawnościami w realizacji procesu kształcenia czy organizowanie wspólnych szkoleń – to tylko cześć punktów porozumienia współpracy, które Politechnika Opolska podpisała z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
– Współpraca z jednostkami, szczególnie uczelniami wyższymi, jest dla nas szczególnie istotna. Mam nadzieję, że to będzie początek szerszych działań – powiedział Łukasz Żmuda, dyrektor opolskiego oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej podkreślił, że podpisanie porozumienia poprzedziło szereg spotkań przedstawicieli uczelni z PFRON. – To świadczy o tym, że znajdujemy coraz więcej obszarów współpracy. Teraz naszą rolą jest przekuć to na konkretne działania – poinformował.
Współpraca między Politechniką Opolską a opolskim oddziałem Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych ma polegać m.in. na wspólnych działaniach aktywizujących osoby z niepełnosprawnościami, wsparciu osób z niepełnosprawnościami w realizacji procesu kształcenia, organizowaniu wspólnych szkoleń a także poszukiwaniu źródeł finansowania inicjatyw w obszarze kształcenia osób z niepełnosprawnościami.
Podpisane w czwartek porozumienie, to nie pierwsza inicjatywa politechniki na rzecz osób niepełnosprawnych. W zeszłym roku na uczelni utworzono Biuro Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Potrzeby osób niepełnosprawnych najlepiej zna dr Małgorzata Wróblewska, kierownik Biura Wsparcia Osób Niepełnosprawnych na Politechnice Opolskiej. To między innymi dzięki jej zaangażowaniu na uczelni zlikwidowano wiele architektonicznych barier, udźwiękowiono strony internetowe, zakupiono także pętle induktofoniczne, skanery biblioteczne, wózki ruchowe, czy Face Controller – komputer sterowany mimiką.
Ale to nie wszystko. Na uczelni organizowane są także zajęcia i wydarzenia sportowe (jak zawody Olimpiad Specjalnych), nad którymi czuwa dr Justyna Charaśna-Blachucik z Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii. – Zadowalające jest to, że świadomość i wiedza osób pełnosprawnych na temat funkcjonowania osób mniej sprawnych i niepełnosprawnych jest w naszym środowisku coraz większa. Cieszę się, ze moja mrówcza praca przynosi efekty. Różnica między ludźmi polega wyłącznie na możliwościach, każdy dobiera je według swoich predyspozycji i zainteresowań, bez względu czy jest pełnosprawny czy nie – mówiła dr Justyna Charaśna-Blachucik podczas porozumienia, jakie politechnika zawarła z fundacją Piersi w minionym roku. Dzięki temu np. zawodnicy z MMKS Kędzierzyn–Koźle mogli wziąć udział w II Otwartych Mistrzostwach Polski w Parabadmintonie Baukrane Zakopane 2020, skąd przywieźli 12 medali.
Ponadto, na politechnice realizowane są szkolenia dla kadr dydaktycznych i administracyjnych, by lepiej zrozumieć świat osób dotkniętych niepełnosprawnością.