Rozpoczęty właśnie, 53. rok akademicki na naszej uczelni będzie wyjątkowy pod wieloma względami: prawnym, bo w życie weszła Konstytucja dla Nauki, społecznym – bo w szeregach naszych studentów znalazło się, po raz pierwszy, 21 obywateli Kazachstanu i naukowym, bo swoją działalność rozpoczęło Centrum Projektowe Fraunhofera dla Zaawansowanych Technologii Lekkich (FPC ALighT) przy Politechnice Opolskiej. Chcemy to wykorzystać jak najlepiej – zwłaszcza, że właśnie otrzymaliśmy na rozwój prawie 30 milionów złotych!
Do Filharmonii Opolskiej, na zaproszenie rektora prof. Marka Tukiendorfa oraz senatu uczelni przybyło bardzo wielu gości, reprezentujących wszystkie środowiska, z jakimi współpracuje politechnika. W pierwszych rzędach zasiedli, między innymi, Margułan Baimuchan, Ambasador Kazachstanu w Polsce, Marcin Ociepa, wiceminister przedsiębiorczości i technologii, prezydenci Opola i Kędzierzyna-Koźla Arkadiusz Wiśniewski i Sabina Nowosielska, wicewojewoda Violetta Porowska, wicemarszałek Szymon Ogłaza i biskup Rudolf Pierskała. Uroczysty orszak utworzyli rektorzy i prorektorzy zaprzyjaźnionych uczelni, radość z rozpoczęcia nowego roku dzielili z nami dyrektorzy szkół, urzędów i instytucji, przedstawiciele służb mundurowych, przemysłu i mediów.
Wielkim nieobecnym był natomiast zmarły przed kilkoma dniami prof. Józef Suchy, pierwszy rektor świeżo przemianowanej Politechniki Opolskiej. Jego pamięć uczczono minutą ciszy.
Gospodarz spotkania w swoim przemówieniu inauguracyjnym odniósł się do najważniejszych spraw dotyczących uczelni. W pierwszej kolejności do funkcjonującej już od 1 października ustawy: – Zaproponowane rozwiązania mają przybliżyć polską akademię do ośrodków światowych – powiedział – Cieszy mnie niezmiernie, że nowe prawo nie zagraża w żadnym stopniu naszym pracownikom. Podobnie, niczego nie muszą się obawiać studenci. Trzeba natomiast przygotować nowe struktury, statut, dostosować wszelkie przepisy do nowych regulacji. Zajmie się tym zespół, na którego czele stanął prof. Tadeusz Łagoda, prorektor ds. badań i rozwoju. – ogłosił rektor.
Wiele słów prof. Tukiendorf poświęcił też projektowi FPC ALighT, wadze umiędzynarodowienia i roli naszej uczelni w strukturach Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Nieduża Politechnika Opolska odpowiada za całą dyplomację międzynarodową wszystkich polskich uczelni akademickich. – przypomniał – Reprezentujemy polskie, a czasami również europejskie uczelnie zrzeszone w European Universities Assocciation w światowych szczytach akademickich.
Po uroczystym otwarciu nowego roku akademickiego z mównicy popłynęło wiele życzeń, które przekazali całej społeczności zaproszeni goście. Wiceminister Marcin Ociepa, w imieniu wicepremiera i ministra nauki i szkolnictwa wyższego dra Jarosława Gowina wręczył rektorowi czek na 28 625 000 zł w obligacjach skarbu państwa. Podobne czeki wraz z początkiem roku otrzymało wiele innych, polskich uczelni z przeznaczeniem na modernizację (nie można wykorzystać ich np. na podwyżki dla pracowników).
Najbardziej uroczystym momentem wydarzenia była immatrykulacja, czyli przyjęcie w poczet studentów przedstawicieli wszystkich kierunków, w tym naszych atrakcyjnych nowości: lotnictwa i kosmonautyki oraz wzornictwa przemysłowego. Nowi studenci złożyli ślubowanie w imieniu prawie 2400 kolegów i koleżanek, którzy podjęli od poniedziałku naukę w naszych murach. Wśród nich są kolejni studenci z Indii, Kazachstanu, Białorusi i Ukrainy. Warto nadmienić, że obok najmłodszych studentów, na politechnice rozpoczęli (a w większości kontynuują) naukę studenci II stopnia. Wśród nich laureatki prestiżowego stypendium im. Stefana Banacha – Diana Kobylianska i Dariia Zhurakivska.
Jak zawsze ciepło powitaliśmy też wśród żaków „Erasmusów” ze wszystkich zakątków Europy. Jako pierwsi – zaraz po władzach uczelni – gratulacje złożyli temu gronu przewodniczący samorządów: studenckiego – Bartosz Polok i doktorantów – Agnieszka Szegda.
Inauguracja była też okazją do uhonorowania studentów, którzy rozsławili politechnikę na krajowych i międzynarodowych zawodach sportowych (w tym na igrzyskach olimpijskich): kajakarzy Pawła Kulety oraz sióstr Karoliny i Pauliny Markiewicz, piłkarzy Patryka Sowińskiego oraz Konrada Kostrzyckiego i olimpijki Magdaleny Warakomskiej (short track).
Tradycyjnie też wręczone zostały Medale Politechniki Opolskiej. W tym roku senat uczelni podjął uchwałę o przyznaniu ich pięciu osobom: wojewodzie opolskiemu Adrianowi Czubakowi, posłowi Tomaszowi Kostusiowi, prezesowi Opolskiej Izby Gospodarczej Henrykowi Galwasowi, inicjatorowi Pracowni Historycznej Stowarzyszenia Elektryków Polskich prof. Jerzemu Hickiewiczowi, oraz ambasadorowi Kazachstanu Margułanowi Baimukhanowi.
Ten ostatni, wygłosił również niezwykle ciekawy wykład inauguracyjny o „perspektywicznych kierunkach współpracy” między naszymi państwami, a zrobił to w nienagannej polszczyźnie, której podstaw nauczył się przed 25 laty w studium Języka Polskiego dla Cudzoziemców działającym przy ówczesnej Wyższej Szkole Inżynierskiej w Opolu.
Uroczystą inaugurację roku muzycznie oprawiły dwa, studenckie zespoły: Akademicki Chór Politechniki Opolskiej pod batutą Miłki Wocial-Zawadzkiej oraz Orkiestra Politechniki Opolskiej pod przewodnictwem Przemka Ślusarczyka. Brawo! I uwaga! Nowy rok to świetna okazja do tego, aby przyłączyć się do muzyków!
Oby ten rok był jeszcze bardziej udany, od poprzedniego. A jaki był ten poprzedni? Przypomnijmy sobie oglądając film: