Z całej Opolszczyzny, Czech oraz Gruzji do hali sportowej Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii, 10 maja zjechało się kilkuset, dzielnych zawodników. Choć każdemu z nich przyszło się zmierzyć z najtrudniejszym przeciwnikiem – niepełnosprawnością, to wszyscy wrócili z medalami.
Impreza pt. „Politechnika Opolska Osobom z Niepełnosprawnościami” odbyła się już po raz czwarty. Jej współorganizatorami było miasto Opole oraz Stowarzyszenie Olimpiad Specjalnych Polska Opolskie. Bohaterami wydarzenia byli podopieczni przedszkoli i szkół specjalnych oraz ośrodków pomocy społecznej, fundacji i stowarzyszeń. Uczestnicy, wspierani przez rzeszę wolontariuszy – studentów WWFiF oraz swoich opiekunów, wzięli udział w kilkudziesięciu konkurencjach sportowych, dopasowanych do ich indywidualnych możliwości – od chwytania piłki po jazdę na rowerze. Wszystko poprzedziła uroczysta prezentacja drużyn, które w towarzystwie oklasków i fanfar dumnie przedefilowały przez halę sportową, a zakończył posiłek regeneracyjny – sportowcy muszą uzupełniać kalorie! Wydarzeniu przyświeca cel integracji, rehabilitacji i sprawienia radości osobom z dysfunkcjami (również intelektualnymi), a także uwrażliwienie środowiska akademickiego oraz przyszłych fizjoterapeutów i wychowawców na specyficzne potrzeby tej sporej (i powiększającej się) grupy społecznej. To w bardzo dużym skrócie.
Między wykonywaniem zadań wymaganych w poszczególnych konkurencjach, zawodnicy odwiedzali wioskę olimpijską, gdzie czekał na nich pies – dogoterapeuta, strzelnica laserowa, czy stanowisko Klubu Honorowego Krwiodawstwa przy Zakładzie Karnym w Nysie. Każdy, kto (nomen omen) ma pomaganie we krwi, przyłącza się bowiem do organizowanej na politechnice imprezy! Od studentów po dj’a Bartka Piekarskiego, który zrezygnował z innych zleceń dla radości zrobienia czegoś dobrego.
Po raz pierwszy gościliśmy reprezentację z zaprzyjaźnionego miasta w Czechach – Frydka-Mistka, oraz – dzięki współpracy z Fundacją „Dom Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym w Opolu” – z Gruzji. Impreza stała się więc międzynarodowa i mamy nadzieje, że jej sława będzie przekraczać kolejne granice.
Zawody urozmaiciły dwa pokazy niesamowitych umiejętności: występ artystyczny – Dynasty Workout – Street Workout Team oraz pokaz mecz pokazowy – GKS Góra – AMP Futbol CUP – piłka nożna osób po amputacjach. Zarówno pierwsi, jak i drudzy sportowcy udowodnili, że dzięki treningowi i talentowi ludzkie ciało nie stawia żadnych ograniczeń.
W zabawie wzięły udział największe gwiazdy sportu naszej uczelni – olimpijczycy Piotr Kuleta oraz Magdalena Warakomska, którzy przygotowali własne zadania dla uczestników.
Wśród gości, którzy zaszczycili wydarzenie, skierowali pozdrowienia do uczestników, pomogli w otwarciu poszczególnych etapów i – wreszcie – w uroczystej dekoracji, znaleźli się: wojewoda Adrian Czubak, marszałek Andrzej Buła, prezydent Kędzierzyna-Koźla Sabina Nowosielska, prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski (wraz z wiceprezydentem Przemysławem Zychem), dyrektor PFRON Łukasz Żmuda, dyrektor Polskiego Związku Niewidomych, okręg Opole – Włodzimierz Ożga i Arkadiusz Komar z zarządu Zakładu Karnego w Nysie.
Zawodników witali także przedstawiciele władz Politechniki Opolskiej – w imieniu rektora prof. Marka Tukiendorfa – dr hab. inż. Krystyna Macek-Kamińska, prof. PO, kanclerz Barbara Hetmańska, i dziekan WWFiF dr hab. Zbigniew Borysiuk, prof. PO (wraz ze wszystkimi prodziekanami).
Jak zauważyła inicjatorka tego wspaniałego zamieszania, niestrudzona organizatorka i osoba, której dziękowano największymi oklaskami – dr Justyna Charaśna-Blachucik, tegoroczna edycja imprezy zbiega się w czasie z 50. rocznicą ustanowienia Orderu Uśmiechu. Kto choć raz kibicował niepełnosprawnym podczas politechnicznych zawodów, ten wie, ile w nich budzą uśmiechu! I ile ten uśmiech jest wart.