Od nowego roku Politechnika Opolska będzie korzystać z energii elektrycznej pochodzącej wyłącznie z odnawialnych źródeł energii. Ekologiczny prąd dostarczy SUEZ Zielona Energia z Poznania, która wytwarza energię z odpadów.
Politechnika Wrocławska, jako reprezentant konsorcjum, podpisała z firmą Energia Polska umowę, dzięki której już od początku 2021 roku polska nauka zostanie zasilona ekologiczną energią. Zapotrzebowanie roczne całej grupy kształtuje się na poziomie 96 GWh. Natomiast roczne zapotrzebowanie Politechniki Opolskiej to 2,9 GWh. Ekologiczny prąd dostarczy SUEZ Zielona Energia Sp. z o. o. z Poznania, która wytwarza energię z odpadów.
Jak wskazują raporty Głównego Urzędu Statystycznego, każdy mieszkaniec Polski wytworzył średnio 332 kg odpadów w 2019 roku. W skali kraju w 2019 roku zebranych zostało 12,8 mln ton odpadów komunalnych, z czego ok. 5,5 mln ton odpadów (czyli aż 43%) przeznaczono do składowania.
– Jednym z największych problemów współczesnego świata jest nadmierna produkcja odpadów. Na szczęście problem zauważają nie tylko firmy zajmujące się OZE, ale również samorządy i uczelnie, które w dużej mierze kształtują przyszłość polskiego rynku. Bardzo nas cieszy, że pokierujemy tym procesem zazieleniania energii na polskich uczelniach. W Energia Polska od zawsze dbamy o odnawialne źródła energii oraz o młodych. Podkreślamy mocno, że nauka i studenci to nasza przyszłość. Mamy więc nadzieję, że ta współpraca to krok w kierunku upowszechniania wykorzystania najnowszych technologii w dbaniu o środowisko – mówi dr Tomasz Żołyniak, prezes firmy Energia Polska.
Gabriela Sznajder-Leśniak, główny specjalista ds. energetycznych Politechniki Opolskiej podkreśla, że w poprzednich latach uczelnia w stu procentach zużywała energię ekologiczną.
– Zakupywana przez Politechnikę Opolską energia elektryczna – Tauron EKO Premium z certyfikatem jakości, produkowana jest w źródłach ekologicznych, tj. elektrowniach wodnych oraz farmach wiatrowych. Zużywamy energię wyprodukowaną między innymi w Elektrowni Wodnej w Rożnowie, Elektrowni Wodnej w Janowie, Fermie Turbin Wiatrowych Marszewo, Farmie Wiatrowej Wicko. Zakupem ekologicznej energii Politechnika Opolska wpisuje się w poczet jednostek podejmujących działania na rzecz zrównoważonego rozwoju energetycznego naszego kraju. Jest to nasza wartość dodana w rozwój odnawialnych źródeł energii, i tym samym przyczynek do zmniejszenia kryzysu klimatycznego. Ochrona klimatu to nie tylko konieczność, ale też działanie w interesie każdego z nas – zaznacza.
Oprócz Politechniki Opolskiej, z zielonej energii w ramach umowy skorzystają: Uniwersytet Opolski, Politechnika Poznańska, Akademia Morska w Szczecinie, Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Wrocławski, Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, Akademia Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu, Park Naukowo-Technologiczny Uniwersytetu Zielonogórskiego, Uniwersytet Zielonogórski.
