Kilka miesięcy temu na uczelni utworzono Biuro Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Wkrótce kadra dydaktyczna i administracyjna przejdzie specjalne szkolenia, by lepiej zrozumieć świat osób dotkniętych niepełnosprawnością.
Potrzeby osób niepełnosprawnych najlepiej zna dr Małgorzata Wróblewska kierownik Biura Wsparcia Osób Niepełnosprawnych na Politechnice Opolskiej. To między innymi dzięki jej zaangażowaniu na uczelni zlikwidowano wiele architektonicznych barier, udźwiękowiono strony internetowe, zakupiono także pętle induktofoniczne, skanery biblioteczne, wózki ruchowe, czy Face Controller – komputer sterowany mimiką.
„Świadomość jest coraz większa”
Ale to nie wszystko. Na uczelni organizowane są także zajęcia i wydarzenia sportowe (jak zawody Olimpiad Specjalnych), nad którymi czuwa dr Justyna Charaśna-Blachucik z Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii. – Zadowalające jest to, że świadomość i wiedza osób pełnosprawnych na temat funkcjonowania osób mniej sprawnych i niepełnosprawnych jest w naszym środowisku coraz większa. Cieszę się, ze moja mrówcza praca przynosi efekty. Różnica między ludźmi polega wyłącznie na możliwościach, każdy dobiera je według swoich predyspozycji i zainteresowań, bez względu czy jest pełnosprawny czy nie – mówiła dr Justyna Charaśna-Blachucik podczas porozumienia, jakie politechnika zawarła z fundacją Piersi. Dzięki temu zawodnicy z MMKS Kędzierzyn–Koźle mogli wziąć udział w II Otwartych Mistrzostwach Polski w Parabadmintonie Baukrane Zakopane 2020, skąd niedawno przywieźli 12 medali.
Pora na szkolenia
– Nie spoczywamy na laurach – zaznacza mgr Renata Piórkowska, kierownik kolejnego projektu realizowanego na Politechnice Opolskiej pt. „Dać szansę! Uczelnia na miarę XXI wieku”.
– W ramach projektu przeprowadzimy szereg szkoleń zarówno dla kadry dydaktycznej, jak również zarządzającej oraz pracowników administracyjnych i technicznych. Szkolenia te dotyczą m.in. procesów dydaktycznych studentów ze spektrum autyzmu i innymi całościowymi zaburzeniami rozwojowymi czy studentów z niepełnosprawnością narządu ruchu, wzroku, słuchu, zaburzeniami głosu oraz chorobami przewlekłymi. Zwrócimy także uwagę na obsługę osób z wszelkimi rodzajami niepełnosprawności, w tym min. z niepełnosprawnością ruchową. Wszystko po to, by niepełnosprawne osoby czuły się jak najlepiej na naszej Uczelni – zapowiada mgr Renata Piórkowska.
Projekt, o którym mowa jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.
Szczegółowe informacje i formularz zgłoszeniowy dostępne są tutaj: https://uczelniadostepna.po.opole.pl/index.php/rekrutacja.