Ponad 30 przedstawicieli uczelni technicznych z całego kraju bierze udział w zorganizowanej po raz pierwszy na Politechnice Opolskiej Konferencji Prorektorów ds. Kształcenia
i Studenckich Polskich Uczelni Technicznych. Tematem obrad jest m.in. jakość kształcenia i wsparcie studentów.
– Mamy zaszczyt w murach Politechniki Opolskiej gościć ponad 30 prorektorów uczelni technicznych z całego kraju. To kolejne ważne dla nas wydarzenie, niedawno gościliśmy na uczelni prorektorów ds. nauki. Konferencja to świetna okazja do wymiany doświadczeń, debaty o kształceniu, organizacji studiów, dostosowywaniu do bardzo szybko zmieniającej się rzeczywistości: pandemii, wojny na Ukrainie. Dlatego musimy pracować nad tym, aby programy kształcenia, sposób podawania wiedzy przygotowywały jak najlepiej studentów do nowych wyzwań. Wiadomo, że studenci na naszej uczelni są najważniejsi – mówi prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej.
– Po raz pierwszy na Politechnice Opolskiej odbywa się konferencja prorektorów, którzy odpowiadają za sprawy studenckie i dydaktyczne na wszystkich uczelniach technicznych w Polsce. To bardzo ważne wydarzenie. Opole jest miastem studenckim, dlatego obecność prorektorów, którzy tymi sprawami się zajmują jest dla nas wielkim wyróżnieniem – dodaje prof. dr hab. inż. Tomasz Boczar, prorektor ds. ogólnych i operacyjnych Politechniki Opolskiej.
– Konferencja będzie trwała dwa dni, tematem obrad jest przede wszystkim kształcenie inżynierów w Polsce, a także wsparcie studenta – zapowiada dr Anida Stanik-Besler, prorektor ds. kształcenia i dydaktyki Politechniki Opolskiej.
– Przed nami sporo wyzwań. Zmagamy się nie tylko z konsekwencjami pandemii i wojny, ale także ze stałymi problemami związanymi z zapewnieniem odpowiednich warunków do studiowania przy niżu demograficznym, przy nieco innych preferencjach i zapatrywaniach młodzieży niż widzą to prowadzący zajęcia – zauważa prof. dr hab. inż. Wojciech Łużny, przewodniczący konferencji, prorektor ds. kształcenia Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. – To jest trudny czas, ale każdy czas jest dobry na studiowanie. Daje zupełnie inne możliwości kariery i rozwoju, także życia osobistego – dodaje prof. dr hab. inż. Wojciech Łużny.
– Musimy dostosowywać się do nowych warunków. Jesteśmy teraz np. bardziej elastyczni. Wcześniej np. bardzo rygorystycznie przestrzegaliśmy kwestii związanych z dokumentami, teraz wychodzimy naprzeciw młodym ludziom, żeby ułatwić im formalności. Za moich czasów tego nie było – mówi dr hab. inż. Arkadiusz Terman, wiceprzewodniczący konferencji, prorektor ds. studenckich Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.
W Konferencji Prorektorów ds. Kształcenia i Studenckich Polskich Uczelni Technicznych biorą udział także przedstawiciele Komisji Akredytacyjnej Uczelni Technicznych. – Od ponad 20 lat oceniamy jakość kształcenia na kierunkach technicznych, ta jakość rośnie. Obecnie 95 kierunków posiada 5-letnią akredytację. Od kilku lat akredytacja KAUT jest jednocześnie akredytacją europejską. Jeżdżąc po Europie, po różnych uczelniach muszę powiedzieć, że naprawdę nie mamy się czego wstydzić – podkreśla prof. dr hab. inż. Bohdan Macukow, przewodniczący KAUT.