Dorobek naukowców Politechniki Opolskiej został doceniony
w prestiżowym rankingu Nature Index.
To nie jedyne międzynarodowe zestawienie, które docenia dorobek naszych naukowców.
Ranking Nature Index klasyfikuje kraje i uczelnie pod względem liczby artykułów naukowych opublikowanych w najbardziej prestiżowych czasopismach naukowych na świecie. Politechnika Opolska została w nim zaklasyfikowana jako dwunasta najlepsza uczelnia techniczna w Polsce.
– Ranking analizuje pracę wszystkich ośrodków naukowych w kraju i na świecie, bazuje na liczbie publikacji bez uwzględnienia liczby zatrudnionych pracowników, co tym bardziej cieszy, ponieważ mamy relatywnie mniej pracowników a jednak jesteśmy rozpoznawalni. Warto także podkreślić, że brane są w nim pod uwagę kwestie dotyczące typowo nauk podstawowych, nasza uczelnia natomiast nastawiona jest na aplikacyjność – informuje prof. Grzegorz Królczyk, prorektor ds. nauki i rozwoju Politechniki Opolskiej.
Nature Index nie jest pierwszym rankingiem, który docenia dorobek naukowców Politechniki Opolskiej. Dane z platformy SciVal wskazują, że trzykrotnie w przeciągu dwóch lat wrosła liczba publikacji naukowców Politechniki Opolskiej w czołówce najbardziej prestiżowych czasopism naukowych na całym świecie, a po dokonania politechnicznych naukowców najczęściej sięgają Amerykanie.
– Z analizy danych platformy SciVal wynika także, że Politechnika Opolska znajduje się na pierwszym miejscu na świecie pod względem dorobku naukowego w obszarach badawczych wpisujących się w Multiaxial Fatigue; Fatigue Of Materials; Fatigue Life Prediction (zmęczenie wieloosiowe, zmęczenie materiałów, przewidywanie żywotności zmęczenia). Również pierwsze miejsce na świecie Politechnika zajmuje w rankingu dorobku naukowego pod względem tematów badawczych Inverse, State Space, Permanent Magnet Synchronous Motor (odwrotność, równanie stanu, silnik synchroniczny z magnesem trwałym). Z kolei wysokie, czwarte miejsce na świecie, pierwsze w Europie, zajmuje dorobek naukowy naszych pracowników poruszających się w tematyce Cutting Fluids, Lubrication, Cutting Process (płyny do cięcia, smarowanie, proces cięcia) – wylicza prof. Grzegorz Królczyk.
Z kolei z zestawienia przygotowanego przez amerykański Uniwersytet Stanforda wynika, że dwunastu naukowców Politechniki Opolskiej znalazło się w prestiżowym rankingu 2% najbardziej wpływowych naukowców na świecie.
Warto dodać, że tylko w zeszłym roku naukowcy Politechniki Opolskiej byli cytowani na całym świecie ponad 11 tysięcy razy. Dla porównania: rok wcześniej liczba ta wynosiła 6,7 tysięcy i już wówczas była znacznie wyższa niż przed laty.